Konuşma bozukluğuna yeni tedavi yoluKonuşma bozukluğuna yeni tedavi yolu

Konuşma bozukluğuna yeni tedavi yolu

Avustralya’daki “zebra ispinozları”, konuşma güçlüğü olan hastalar için umut ışığı haline geldi.

Amerikalı araştırmacılar, “zebra ispinozları”nda tespit ettikleri insana benzer genetik özelliklerin, konuşma bozukluğu tedavisinde çığır açabileceği görüşünde…

Amerikalı araştırmacılar, Avustralya zebra ispinozunun genetik şifresini kırmayı başardı. Kuşun ötmeyi öğrenmesiyle ilgili 800’den fazla gen ortaya çıkarıldı.

Araştırmayı daha da ilginç kılan, zebra ispinozu yavrularının ötmeyi öğrenme sürecinin, bebeklerin konuşma sürecine oldukça benzemesi…

Yavru ispinozlar, anne-babalarını taklit ederek ötmeyi öğreniyor ve bu özellik kalıtım yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılıyor.

Benzerlikler sadece bununla sınırlı değil. Zebra ispinozu ve insanların gen yapılarında da şaşırtıcı benzerlikler var.

Bundan dolayı, zebra ispinozları, insan hafızası ve öğrenme sürecini anlama konusunda önemli bir model…

Bu keşfin, otizm, parkinson ve felç gibi hastalıklar nedeniyle konuşma güçlüğü yaşayanlar ve kekemelerin tedavisinde yeni bir çığır açabileceği belirtiliyor.

Konuşma bozukluğuna yeni tedavi yolu yazısına ait etiketler :
Konuşma bozukluğuna yeni tedavi yolu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Konuşma bozukluğuna yeni tedavi yolu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.