Kıyamet koparan atamaKıyamet koparan atama

Bitlis Eren Üniversitesi’nde rektörün kuzeni ‘genel sekretervekili’, onun eşi ‘fakülte sekreteri’ oldu. Genel Sekretervekili’nin görme kaybı olan yeğeni fotoğrafçı yapıldı. Okulun ‘kültürü’ eski mezbaha müdürüne emanet edildi

Akşam gazetesinden Ömür Emlik’in haberine göre, Bitlis Eren Üniversitesi ilginç atama iddialarıyla çalkalanıyor. Bazı öğretim üyeleri ve yöre halkı Cumhurbaşkanlığı ve YÖK Başkanlığı’na şikayet dilekçesi yağdırdı. Tepki çeken iddialar şöyle: Üniversite’nin Genel Sekreterliği görevine vekaleten getirilen Serdal Özbay, Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru’nun eşinin kuzeni. Özbay’ın eşi Oya Özbay ise üniversitenin Mimarlık-Mühendislik Fakültesi’ne sekreter olarak atandı.

YEĞEN DE FOTOĞRAFÇI

Genel Sekretervekili Özbay’ın yüzde 40 görme kaybı bulunan yeğeni Talat Özbay engelli kadrosundan işe alındı, Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde fotoğrafçı olarak görevlendirildi. Şikayet dilekçesinde Tatvan Belediyesi eski Mezbaha Müdürü Salih Aygün’ün, üniversitenin ‘Kültür Sağlık ve Spor Daire Başkanlığı’na atandığı belirtiliyor. Dilekçeye göre Aygün’ün amcasının oğlu da Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na getirilmiş. Şikayet dilekçesinde, bu kişilerin yanı sıra 10’a yakın başka ismin de eş-dost ilişkisi sayesinde işe alındığı öne sürüldü. Tartışılan isimlerin Genel Sekreter Vekili kuzen Serdal Özbay gibi Elazığlı olması dikkat çekti. Hatay doğumlu olan Rektör Doğru da daha önce Elazığ Fırat Üniversitesi’nde görev yapmıştı.

CIMBIZLA ÇEKİLMİŞ

Rektör Doğru, atamalarda birikimin kriter alındığı savundu: İsimler 270’in üzerinde personel arasından cımbızla çekilmiş. İddiaların büyük kısmı gerçek dışı. Doğu ve Güneydoğu’ya yeni açılan üniversitelere yetişmiş eleman bulmakta sıkıntı var. Genel Sekreter Vekili Serdal Özbay, eşimin uzaktan akrabası. İstanbul’da Maliye’ye bağlı birimde çalışırken, 500 lira düşük maaşla geldi. O gelince eşi Oya Hanım da geldi. Serdal Bey’in görme kaybı bulunan yeğeninin işe alınması sosyal devletin gereği. Sadece fotoğraf değil birçok işle ilgileniyor. Kültür Sağlık ve Spor Daire Başkanı arkadaşımızın daha önce mezbaha müdürü olup olmadığını bilmiyorum. Kriterleri taşıdığı için işe aldık. Bu iddialara karşı yargıya başvurdum, dava süreci devam ediyor.

SATIR_BIÇAKLA GELMEDİ YA:..

Rektör Doğru’nun eşinin kuzeni olan Genel Sekreter Vekili Serdal Özbay ise tepkili: İstanbul’da İller Bankası’nda görev yapıyordu. Bitlis’e atamam gerçekleşince, eşimin de tayinini istedik. Diğer kurumlarda uygun yer bulunamayınca, üniversitede göreve başladı. Özürlü kadrosunda görevli yeğenim, üniversiteye faydalı olmak için uğraşıyor. Görme kaybı körlük anlamına gelmiyor ve fotoğraf çekebiliyor, birçok işe de koşturuyor. Kültür Sağlık ve Spor Daire Başkanı arkadaşımızın göreve alınmasında etkili olduğum ileri sürülüyor. Doğru değil, atamaları Yönetim Kurulu yapıyor. Mezbaha müdürlüğü yaptı diye üniversiteye satırla, bıçakla gelecek değil ya. 4 yıllık üniversite mezunu. Yüksek lisans yapıyor ve daha önce turizm dersleri vermiş bir kişi.”

Kıyamet koparan atama yazısına ait etiketler : ,
Kıyamet koparan atama yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Kıyamet koparan atama” için 1 Yorum

  1. serpil dedi ki:

    oya özbayın kendisi açık öğretim memzunu fakülte sekreteri oldu eşi genel sekreter kuzenleri daire başkaını, oya hanımın kardeşi öğretim görevlisi. annlerine kadro yok olsa verecekler bi açık öğretim bitirtip

Kıyamet koparan atama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.