Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim?Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim?

 

Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim? 

 

İSTANBUL – İnternetin en çok okunan Türkçe kitap-eleştiri sitesi Sabitfikir.com’un basılı dergisi Sabit Fikir, yeni sayısıyla okurlarının karşısında.


Dergi Temmuz sayısında, son dönemlerde sıkça gündeme gelen “Muzır Kurul”u ele alıyor. Dosya kapsamında, Mehmet Onur Doğan 10 soruda Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nu anlatırken, Elif Bereketli iki önemli söyleşiye imza atıyor.

Bunların ilki Muzır Kurul’un tek kadın üyesi Nilüfer Voltan Acar’la, ikincisi ise kitapların yargı önüne çıkması sürecini başlatan asıl kahraman olan “şikayetçi vatandaş”la yapıldı. Bu iki söyleşi de, uzun süre unutulamayacak açıklamalarla dolu.

”Gündemdeki Palahniuk ve Burroughs davaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben haklarında soruşturma açılan bu kitapları okumadım, ama basından bu kitapların müstehcen yayınlar olduğu gerekçesiyle soruşturulduğunu öğrendim. Bildiğim kadarıyla Burroughs’un kitabıyla ilgili ceza davası da açılmış. Kuran’da şöyle bir ayet var: “Çirkin utanmazlıkların (fuhşun) iman edenler içinde yaygınlaşmasından hoşlananlara, dünyada ve ahirette acıklı bir azab vardır. Allah bilir, siz ise bilmiyorsunuz.” (Nur Suresi, 19.ayet) Bu yüzden çirkin utanmazlıkların, sapkın cinsel eğilimlerin (mesela Lut Kavminin yaptıkları) kitap, internet vs her türlü yoldan yayılmasına, yayınlanmasına elbette karşıyım.


Cinselliği Allah bir nimet olarak yaratmış, bu nimeti istismar edip sapkınlığa yönelmek, daha da kötüsü bu sapkınlığı yayın organlarıyla yaymaya çalışmak çok yanlış. Sapkın cinsel anlayışların yayıldığı toplumlarda hasta bireyler yetişiyor. Bu yüzden her toplumun kendi kültürel, ahlaki yapısına uygun olarak hukuki düzenlemeler yapması çok normal. Şunu da belirtmek isterim, bir kitabın edebi olması, yazarının çok ünlü olması o kitapta peşinen hiçbir suç unsuru olmadığını göstermez. Suç işleyen yazar ünlü de olsa, edebi bir eser de ortaya koysa suçunun cezasını çekmelidir. Adaletin gereği budur çünkü.” (Röportajlardan bir bölüm)

Kapağını genç çizer Sedat Girgin’in resmettiği dergide, Elif Tanrıyar’ın yaz kokan kitapları anlattığı yazısının yanı sıra Sabit Fikir’in müstear adlı yazarları Cemal Karanlık, Hayati Roman ve Fikri Sabit keyifli yazılarıyla, Metin Üstündağ ise çizgileriyle sayfalara renk katıyor.

Murat Gülsoy, Ömer Türkeş, Küçük İskender, Faruk Duman, Ayşe Düzkan, Kaya Genç gibi isimlerin yazılarını bulabileceğiniz dergide; Mert Tanaydın “Dünyadan” adlı köşesinde edebiyat alanındaki güncel gelişmeleri yazıyor, Yarım Kitaplar’da Ceyhan Usanmaz, her ay başlanmış ama tamamlanamamış ünlü bir kitabı tanıtıyor, Harfi Memnu’da ise Sibel Oral, her ay yasaklı bir kitabı ele alıyor.


Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli’nin yaptığı Sabit Fikir, Idefix ve Prefix paketleriyle ücretsiz. Sabit Fikir’in içeriğini ve daha fazlasını sabitfikir.com’da bulmak mümkün.

 

Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim? yazısına ait etiketler :
Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kitaplarla Alıp Veremediği Olan Kim? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.