Kışlalarda internet erişimiKışlalarda internet erişimi

Aralarında 227 askeri kışlaya internet erişim merkezlerinin kurulmasını da içeren çok sayıda proje, yıl sonuna kadar 500 milyon YTL’nin birikmesi öngörülen Evrensel Hizmet Fonu’ndan sağlanacak kaynakla hayata geçirilecek.Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bilgi toplumunun geliştirilmesine katkı sağlamak ve bilgisayar okur-yazarlığı da dahil olmak üzere bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere bir süre önce Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde Evrensel Hizmet Fonu oluşturuldu. Fonda şu an itibariyle 300 milyon YTL birikti. Yıl sonuna kadar, GSM işletmelerinin Hazineye ödedikleri pay, idari para cezaları, görev ve imtiyaz sözleşmeleri ile ruhsat ve genel izin belgelerinden gelecek paylarla yıl sonuna kadar fonda 500 milyon YTL’nin birikeceği hesaplandı.

Fondan desteklenecek projeler de 8 bölüme ayrıldı. Bu çerçevede, okullarda bilgisayar teknolojileri sınıfları kurulacak, kamu internet erişim merkezleri oluşturulacak, okulların internet erişimi, köylere telefon hizmeti, denizde tehlike ve emniyet haberleşmesi, sayısal şehir ve sayısal yayıncılık ile denizyolu yolcu taşıma projeleri bu fondan finanse edilecek.

Öte yandan, Evrensel Hizmet Projeleri kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 28 bin okula internet bağlantısı sağlandı. İnternet bağlantısı olmayan yaklaşık 9 bin okulun internet bağlantısı ise TÜRKSAT ve Türk Telekom tarafından sağlanacak. 1500 okula bilgisayar teknolojileri sınıflarının kurulması konusunda ihale süreci tamamlandı. Bu proje, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde, kütüphanelerde ve belediyeler ile askeri kışlalarda kamu internet erişim merkezleri kurulması, fondan desteklenecek projeler arasında ön sıralarda yer alıyor. İlk uygulamada, 227 askeri kışlaya kamu internet erişim merkezi kurulacak. İnternet erişim merkezlerinin kuruluşu için Fondan bu yıl 40 milyon YTL kaynak sağlanacak.

Fondan sağlanan kaynakla altyapı maliyeti yüksek olan kırsal bölgelerde, telefonsuz veya tek telefonlu 820 köye telefon bağlandı. Bu uygulama ile sabit telefonu olmayan köy kalmadı.

02.07.2007

Kaynak : AA
Kışlalarda internet erişimi yazısına ait etiketler :
Kışlalarda internet erişimi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kışlalarda internet erişimi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.