Kırkpınar Yağlı Güreşleri BaşlıyorKırkpınar Yağlı Güreşleri Başlıyor

646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yarın başlayacak.Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz’ün Edirne Belediyesi önünde karşılanmasıyla başlayacak törenlerde, belediye önünde oluşturulacak kortej, Atatürk Anıtı’na yürüyecek. Atatürk Anıtı’nda çelenk sunulmasının ardından, buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Kırkpınar Marşı’nın söylenmesiyle sona erecek.

Pehlivanlar Mezarlığı’na çelenk sunulması ve dua edilmesinden sonra da Selimiye Camisi’nde mevlit okutulacak.

Törenlere, saat 15.00’te yağlı güreşlerin yapıldığı Sarayiçi mevkisindeki Er Meydanı’nda devam edilecek. Buradaki törende saygı duruşunda bulunulacak ve geçen yılın başpehlivanı Osman Aynur, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağını çekecek.

Törende Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Güreş Federasyonu Başkanı Dr. Osman Aşkın Bak ile ağa Adem Tüysüz günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapacak.

Pehlivanların resmi geçidinin ardından, yağlı güreşler küçük boylarda başlayacak.

646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 1 Temmuz’da yeni Kırkpınar ağasının seçimi ve başpehlivanın belirlenmesiyle sona erecek.

28.06.2007

Kaynak : AA
Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başlıyor yazısına ait etiketler :
Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başlıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başlıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.