Keneler Sıcağı Seviyor…Keneler Sıcağı Seviyor…

KENELER SICAĞI SEVİYOR

Kene popülasyonunun giderek artmasında, ılık geçen kış mevsimlerinin etkili olduğu belirtildi.

Kırım-Kongo kanalı ateşi (KKKA) hastalığına neden olan virüsü taşıyan keneler, korku saçmaya devam ediyor. Türkiye’de 2003 yılından beri tanımlanan bu hastalıktan sadece bu yıl 172 vaka belirlendi, 10 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.Kene uzmanı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zati Vatansever, kene popülasyonunun artmasında ılık geçen kışların ve yaban hayvanı sayısının artmasının etkisinin olduğunu belirten Vatansever, “Özellikle KKKA virüsü taşıyabilen keneler sıcağı severler. Nemli yerlerde asla yaşamazlar” diye konuştu.

Şu anda tüm dünyanın kene mücadelesi yaptığını ancak kene popülasyonunun yok edilemediğini anlatan Vatansever, “Zaten yok etmek de gerekmiyor, kontrol altında tutulması gerekiyor. Çünkü keneler bir anlamda aşı vazifesi görüyor. Konakladığı hayvana düşük dozda hastalık vererek hayvanın dayanıklılığını artırıyor. Keneyi tamamen yok ederseniz bölgeyi hastalıklara karşı duyarlı hale getirmiş olursunuz” dedi.

KKKA hastalığının aslında hep olduğunu, fakat Türkiye’de 2003 yılında tanımlanabildiğini söyleyen Vatansever, “Dünyada keneden bulaşan hastalıklardan ölüm ortalaması yüzde 10-30 arasında değişiyor. Bizde ölüm oranı yüzde 5 civarında” diye konuştu.

Vatansever’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de virüs taşıyabilen keneler için esas odak noktaları öncelikle Çorum, Amasya, Tokat, Yozgat, ikinci sırada da Çankırı, Gümüşhane, Siva, Kastamonu, Artvin ve Erzurum öne çıkıyor.

Türkiye’de 30’un üzerinde kene bulunuyor ve bunlar 800’ün üzerinde hastalık taşıyor.

KKKA virüsü her kenede bulunmuyor. Bu virüsü özellikle Hyalomma soyuna ait keneler taşıyabiliyor.

Vatansever, kırsal alanda yaşayan veya pikniğe çıkan insanlara bazı tavsiyelerde bulundu:

“-Sinek kovucu ilaçlar kullanın. Bu ilaçlar keneyi öldürmüyor, fakat yaklaşmasını önlüyor, yani caydırıcı etkisi var.
-Doğrudan keneyi öldüren ilaçlar var. Bu tür ilaçlarla bir gün önceden giysilerini ve ayakkabılarınızı nemlendirin (asla cilde sıkmayın). Örneğin binde 5 permetrin içeren (böcek öldürücü) ilaçlar keneyi öldürebiliyor. Bu ilacın etkisi birkaç hafta sürüyor.
-Eve geldiğiniz zaman mutlaka kendinizi kontrol edin.
-Tarlaya küçük çocukları götürmeyin.
-Eğer kene tutunursa bir pens veya ip ile kıvırmadan düzgün bir şekilde çekin. Çıkarttığınız keneyi bir kutuda saklayın, incelenmesi için ilgili kuruluşa götürün.
-Kene tarafından ısırıldıysanız kendinizi kontrol edin. Yoğun halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtiler görürseniz mutlaka sağlık kuruluşuna gidin.

aysun.

Keneler Sıcağı Seviyor… yazısına ait etiketler :
Keneler Sıcağı Seviyor… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Keneler Sıcağı Seviyor…” için 2 Yorum

  1. admin dedi ki:

    Bilgi için sağol Aysun..

  2. emin dedi ki:

    Çok faydalı bir bilgi sağol…

Keneler Sıcağı Seviyor… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.