Karayılan’ın Günler Sonra Sesi ÇıktıKarayılan’ın Günler Sonra Sesi Çıktı

Örgütteki panik havasını dağıtmaya çalışan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, “PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuştu. AK Parti döneminde yapılan operasyonlara dikkat çeken Karayılan, “bu zihniyet karşısında” farklı alternatiflere yönelmek zorunda olduklarını ve önümüzdeki süreç açısından bunu tartıştıklarını söyledi.

FARKLI SEÇENEKLERE YÖNELİRİZ

Şimdi bu zihniyet karşısında biz de farklı alternatiflere yönelmek zorundayız ve biz önümüzdeki süreç açısından bunu tartışmaktayız. Biz Türkiye ‘ye göbekten bağlı bir halk değiliz. Eğer Türkiye, bütün çabalarımıza rağmen özgür kimliğimizle ortak-bir arada yaşamamızı kabul etmiyorsa, o zaman biz farklı seçeneklere yönelmek zorundayız. Biz hareket ve halk olarak farklı alternatifleri ve seçenekleri siyaseten tartışmak durumundayız

ÇUKURCA BİR DAHA TEKRARLANMAZ

Karayılan, Görese Dağı’nda kıstırılan PKK’lı terörist grubun durumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

Öncelikle şunu belirteyim: Ben Pîran ‘da “elli kişi kuşatılmış, öldürülecekler ” gibi bir Şeyin gelişeceğini sanmıyorum. Yani bir kere Çelê’de bir hata yaptık. Kendine aşırı güven, düşmanı küçümseme, yine düşmanın takibini-tekniğini dikkate almama, gerilla kurallarına uymama gibi hatalardan dolayı Çelê’de 36 kayıp verdik.

Bir daha aynı durumun tekrarlanacağını sanmıyorum. Kuşkusuz dört-beş gündür sürdürülen bir çatışma var; eğer bir çatışma varsa her iki taraftan da mutlaka kayıplar vardır. Bu anlamda bizim Pîran’da kayıplarımız olmuş olabilir ama belirtildiği gibi tüm grubun elli kişinin imha edilebileceğini sanmıyorum. Fakat doğru olan, sonuçlarını beklemektir. Şu anda bizim yaptığımız yorumdur

GÖRESE DAĞINDA ÖLDÜRÜLEN PKK’LI SAYISI ARTIYOR

Diyarbakır’ın Dicle ve Elazığ’ın Arıcak ilçeleri arasında bulunan Görese Dağı’na kış üstlenmesine geldikleri belirlenen yaklaşık 50 kişilik PKK’lıyı etkisiz hale getirmek için 4 gün önce başlatılan hava destekli operasyon tüm hızıyla sürüyor. Görese’de 20 terörist öldürülürken bu bölgeden kaçan 10- 12 kişilik terörist grup Kurşunlu Dağı’nda kıstırıldı ve çıkan çatışmada 1 terörist daha öldürüldü.

Özel eğitimli komandoların yanı sıra Özel Harekat polisinin de katıldığı hava destekli operasyonda, kış üslenmesi hayal ettikleri Görese Dağı’nda kıstırılan teröristler gruplara ayrılıp kaçmanın yollarını arıyor. Buradan kaçıp Elazığ’ın Arıcak İlçesi’ndeki Kurşunlu Dağı’nın Uzunsöğüt bölgesinde oldukları saptanan 10-12 kişilik PKK’lı gruba dün gece operasyon düzenledi. Elazığ Valisi Muammer Erol yaptığı yazılı açıklamada dün saat 23.00 sıralarında tespit edilen PKK’lıları etkisiz hale getirmek için Elazığ, Arıcak ve Alacakaya İlçesi Jandarma Komutanlıklarından bölgeye jandarma komandolar ve geçici köy korucularının zırhlı araçlarla sevk edildiğini belirtti.

Görese’den Bingöl’ün Genç İlçesi kırsal kesimine doğru kaçtıkları belirtilen PKK’lılarla dün saat 02.15 sıralarında Kurşunlu Dağı’nın Uzunsöğüt bölgesinde sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerinin ‘Teslim ol’ çağrısına PKK’lıların ateş açarak karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Yaklaşık 25 dakika süren çatışmanın ardından PKK’lılar gecenin de karanlığından yararlanarak, geldikleri Görese Dağı’na doğru kaçtı.

Vali Erol, yaptığı açıklamada operasyona katılan askerlerin zayiat vermediğini belirttiği açıklamada şöyle dedi:

“Sabah saatlerinde Elazığ Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı’ndan bölgeye sevk edilen 4 Jandarma Özel Harekat Timi, saat 05.30’dan itibaren yaptığı arazi arama ve taramasında 1 erkek terörist cesedi, 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 el bombası, 1 el telsizi, 1 dürbün, 1 güneş paneli ve 2 sırt çantası ele geçirilmiş olup bölgede hava destekli operasyonlara devam edilmektedir.”

Bölgede kaçan diğer PKK’lıları etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyonlar sürerken, yer yer çatışma devam ediyor.

Hangi İlimiz Nesiyle Meşhur?BDP’liler Dağa Ulaşamadan Engellendi

Karayılan’ın Günler Sonra Sesi Çıktı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Karayılan’ın Günler Sonra Sesi Çıktı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.