Kararını Verin ve Sigarayı Bitirin!Kararını Verin ve Sigarayı Bitirin!

Sağlığınız açısından vereceğiniz en önemli yeni yıl kararlarından biri, sigarayı bırakmak. Sigara içmeyi bıraktıktan sonra vücuttaki etkileri hızla görülür. 20 dakika gibi kısa bir sürede kan basıncı ve nabız hızı normale döner, el ve ayaklardaki dolaşım düzelmeye başlar.

Sigarayı bırakmak isteyenlere rehber olmak için hazırlanan www.sigarayibitirin.com sitesinde, yeni yılda sigarayı bitirmek isteyenler için bu işin püf noktaları ve yapılması gerekenler detaylarıyla anlatılıyor.

Yeni bir yıla girmenin motivasyonuyla yeni yıl kararlarınızı kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. Bu dönem, sağlığınız için büyük tehlike yaratan sigara bağımlılığından kurtulmanız için doğru dönem olabilir. Sigarayı bırakmak isteyenlere birçok önerinin yer aldığı sigarayibitirin.com’dan alacağınız tavsiyeler sigarayı bırakmada size destek olacak. sigarayibitirin.com sitesi yeni yılda sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere rehberlik edecek.

Kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının başlıca nedenlerinden birisi olan sigara bırakıldığında, ilk 20 dakika içerisinde sağlık açısından önemli yararlar ortaya çıkmaya başlıyor.

NASIL BIRAKABİLİRSİNİZ?

Sigarayı bırakmanın tek bir doğru yolu olmadığına dikkat çeken www.sigarayibitirin.com, başarıda rol oynayan çeşitli öğeleri özetliyor:

Sigarayı bırakma kararını vermek: Bu kararı sadece siz verebilirsiniz.

Sigarayı bırakma tarihi belirlemek ve uygun bir bırakma planı seçmek: Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek çok önemli bir adımdır. Bu tarih önünüzdeki 2-3 hafta içinde olmalıdır. Sigarayı bırakmak için kendinize uygun bir plan seçin. Destek tedaviler için eczacınıza ya da doktorunuza danışın.

POZİTİF DÜŞÜNÜN VE BAŞARACAĞINIZA İNANIN

Sigarayı bırakınca ortaya çıkan yoksunluk belirtileriyle baş etmek: Sigara yoksunluğu iki bölümden oluşur. Fiziksel yoksunluk zorlayıcıdır, ancak nikotin yerine koyma (replasman) tedavisi veya sigara bırakmaya yardımcı olan diğer ilaçlarla bu belirtilerin çoğu hafifletilebilir. Sadece tedavi amaçlı nikotin içeren Nikotin Replasman Tedavisi (NRT) ürünleri, sigaradaki diğer zehirli ve tehlikeli maddelerin alınmasını önler. NRT ürünlerinin miktarı ve dozu zaman içinde ayarlanarak nikotin miktarı kademeli olarak azaltılır. Böylece nikotin pastili ve bantı gibi NRT ürünleri sigara açlığını ve yoksunluk belirtilerini kontrol altına alarak sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Birçok kişi zihinsel yoksunluğun çok daha zor olduğunu düşünmektedir. Yaşamanızda sigara içme ile ilişkili tüm alışkanlıkları değiştirmeye çalışmak da yararlı olacaktır.

Tekrar sigaraya başlamama: Sigaraya tekrar başlamamanın son, en uzun ve en önemli basamak olduğunu unutmayın. Sigara yoksunluğu ile baş etmek için kullandığınız yöntemleri bu dönemde de uygulayabilirsiniz. Önceden sigara içmek isteyeceğiniz durumları belirleyip bunlarla nasıl baş edeceğiniz konusunda bir strateji geliştirin.

SİGARA BIRAKILDIKTAN SONRA KISA VE UZUN DÖNEMDE GÖZLENEN YARARLAR

20 dakika Kan basıncı ve nabız hızı normale döner. El ve ayaklardaki dolaşım düzelmeye başlar.

8 saat Kandaki oksijen düzeyleri normale döner. Kalp krizi geçirme riski düşmeye başlar.

24 saat Karbonmonoksit vücuttan uzaklaştırılır. Akciğerler mukus ve diğer artıkları temizlemeye başlar.

48 saat Nikotin vücuttan atılır. Tat ve koku alma duyuları iyileşir.

72 saat Bronşlar gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Enerji düzeyleri artar.

2-12 hafta Tüm vücutta dolaşım iyileşir ve yürümek daha kolaylaşır.

3-9 ay Öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi nefes problemleri düzelir. Genel olarak akciğer fonksiyonu %5-10 artar.

5 yıl Kalp krizi geçirme riski sigara içenlere göre yarıya düşer.

10 yıl Akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yarıya düşer. Kalp krizi geçirme riski hiç sigara içmemiş olanlarla hemen hemen aynı düzeye gelir.

Kararını Verin ve Sigarayı Bitirin! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kararını Verin ve Sigarayı Bitirin! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.