Kalp Hastalarına Sıcak UyarısıKalp Hastalarına Sıcak Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, son günlerde artan sıcaklıklar dolayısıyla kalp hastası olan vatandaşları yağlı yemek yemelerinden kaçınmaları ve sigaradan uzak durmaları için uyarılarda bulundu.Hava sıcaklıklarının artması üzerine vatandaşları uyaran Sağlık Bakanlığı, yaz aylarında kalp riski arttığını açıkladı. Ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp-damar hastalıklarından korunmak için aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak, bol sebze meyve yemek ve spor yapmak gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Kalp hastaları yağlı yemeklerden kaçınmalıdır. Sigaradan uzak durmalıdır. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası var. Bu hastaların yılda 130 bini hayatını kaybediyor. Erken
ölümlere yol açan ve kişilerin hayat kalitesini olumsuz etkileyen kalp hastalıklarında koruyucu tedbirler önemli. Sıcakların arttığı şu günlerde, aşırı yağlı ve hayvansal gıdalardan kaçınmak, bol meyve ve sebze tüketmek ve spor bu tedbirlerin başında yer almaktadır” denildi.

Özellikle 41-58 yaşları arasında daha fazla görülen kalp hastalıklarını etkileyen bir başka faktörün ise sigara kullanımı olduğu belirtilen açıklamada, sigaranın, sıcakların etkisiyle bunalan vücudu iki kat daha fazla olumsuz etkilediği vurgulanarak, “Kalp- damar hastalıklarının oluşumunu önlemek içinse, besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat etmek, tuz ve şeker kullanımını en alt seviyeye indirmek gerekir” denildi.

Kalp Hastalarına Sıcak Uyarısı yazısına ait etiketler :
Kalp Hastalarına Sıcak Uyarısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kalp Hastalarına Sıcak Uyarısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.