İzmir’de kaçak teknesi battıİzmir’de kaçak teknesi battı

İzmir Valiliği, kaçakları yasa dışı yollardan Yunan adalarına taşırken İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne bağlı Sığacık sahili açıklarında batan tekneden karaya vuran cesetlerin sayısının 43’e ulaştığını bildirdi.

Bugün sabah saatlerinde olayın duyulmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 1 helikopter, 1 bot, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliklerine ait 2 zodiak bot’un yanı sıra, Sığacık Limanı’ndaki balıkçı teknelerinin desteği ile yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında, 2 kadın, 41 yetişkin erkek olmak üzere 43 kişinin cesedi bulunurken; arama kurtarma çalışmaları sırasında, 6 kişinin de sağ olarak kurtarıldığı belirtildi. Sağ kurtulanlardan 2 kişinin İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, arama kurtarma çalışmalarının, 8 Sahil Güvenlik Komutanlığı, 60 İlçe Jandarma Komutanlığı, 70 İlçe Emniyet Müdürlüğü ile 22 Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği’nden olmak üzere toplam 160 kişi ile sürdürüldüğü belirtilerek, Seferihisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da olayı adli yönden soruşturduğu açıklandı.

EGE DENİZİ’NDEKİ BAZI FACİALAR

Ege kıyılarından Yunanistan’a gitmek isteyenlerin yaşamlarını yitirdikleri ilk kaçak faciası 1990 yazında, Kuşadası’nda yaşandı. Kaçakların teknesi aşırı yük nedeniyle battı, 20 kişi can verdi. Bu ilk faciadan ders almayan kaçaklar aynı sularda sonraki yıllarda da can vermeye devam etti. Ege Denizi’nde yaşanan mülteci facialarından bazıları şöyle:

8 Eylül 1991’de aynı yerde tekne battı, 6 İranlı boğuldu. 14 Eylül 1992’de Çeşme’de tekne battı, 29 kişi öldü. 30 Ekim 1992’de ise 14 kişi yaşamını yitirdi. Muğla’nın Bodrum İlçesi sahilinde de 15 Kasım 1994’te tekne battı 27 kişi öldü. Mayıs 1996’da İzmir’in Gümüldür sahillerinde de 24 kişi Ege Denizi’ne gömüldü. Nisan 2007’de Kuşadası Güzelçamlı’da, tekne battı 6 kişi boğuldu. Mayıs 2007’de aynı bölgede yaşanan tekne faciasında 17 Türkmen yaşamını yitirdi. Temmuz 1997’de de İzmir’in Çeşme İlçesi açıklarında içinde 31 kaçağın bulunduğu tekne battı, 16 kişinin cesedi bulundu, 9 kişi kayboldu, 5 kişi ise sağ kurtarıldı. Ağustos 2003’de 19 Sudan ve Moritanya’lının Avrupa hayali Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk Beldesi açıklarında sulara gömüldü. Mülteciler boğularak can verdi. Kasım 2004’te 20 kişinin bulunduğu tekne İzmir’in Seferihisar İlçesi Doğanbey açıklarında battı. 11 ceset bulunurken, 5 kişi kayboldu. Kasım 2005’te İzmir’in Çeşme İlçesi açıklarında bindikleri tekne batan mültecilerden 10’u boğuldu. Ağustos 2007’de İzmir’in Urla İlçesi’nde Zeytineli açıklarında tekneleri alabora olan kaçaklardan 6’sı boğularak can verdi, 5’i kayboldu. Kasım 2007’de Çanakkale’nin Ezine İlçesi’ne bağlı Yeniköy limanı açıklarında tekneleri batan kaçaklardan 3’ünün cesedi bulundu, 15’i kayboldu, 3’ü ise sağ kurtarıldı.

İzmir’de kaçak teknesi battı yazısına ait etiketler : , , ,
İzmir’de kaçak teknesi battı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İzmir’de kaçak teknesi battı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.