İşte eğitimimizin içler acısı hali!İşte eğitimimizin içler acısı hali!

Merkezi Paris’te olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2007 yılı eğitim raporunda, üye ülkeler arasında üniversite ve lise mezunları sayısına göre Türkiye son sıralarda bulunurken, Gayri Safi Milli Hasıla’dan eğitime en az kaynak ayıran ülkelerin başında yer alıyor.

universite.jpg

Nüfusa göre üniversite mezunlarının en yüksek olduğu ülke yüzde 60’la Avustralya. Bu ülkeyi İzlanda, Yeni Zelanda, Finlandiya ve Danimarka izliyor.

Türkiye, yüzde 10’un biraz üzerinde bir oranla bu sıralamada OECD ülkeleri arasında son sırada bulunuyor. Türkiye’yi yüzde 18 ile OECD çalışmalarına ortak üye statüsüyle katılan Slovenya izliyor.

OECD ülkelerinde üniversite mezunlarının oranı yüzde 36.

Raporda, üniversite eğitiminin uzun olduğu Almanya ve Avusturya gibi ülkelerin de son sıralarda yer aldığı görülüyor. Bu iki ülkede de üniversite mezunlarının oranı yüzde 20.

Türkiye, lise mezunları sıralamasında da yüzde 30’la sondan 3’üncü sırada bulunuyor. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ise son iki sırayı paylaşıyor.

Eğitime, Gayri Safi Milli Hasıla’dan en fazla pay ayıran ülkeler arasında da Türkiye, Yunanistan’ın ardından sondan ikinci sırada bulunuyor. Türkiye’de GSMN’nın yüzde 4’ü, Yunanistan’daysa yüzde 3,5’i eğitim harcamalarına gidiyor.
21.09.2007

Kaynak : AA

İşte eğitimimizin içler acısı hali! yazısına ait etiketler : , , , ,
İşte eğitimimizin içler acısı hali! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“İşte eğitimimizin içler acısı hali!” için 2 Yorum

  1. serra dedi ki:

    eğitime ayrılan bütcede ikinci sıralarda yer alsak bile..kopyala yapıştır modelinin sunulduğu bir eğitim sisteminde ne kadar nereye gideriz..verdiğimiz mezunumuzda sonucun nerelerde olduğunu gösteriyor..eğitimde hedeflenen doğru sistem,yakalanmadıkca sonuç değişmeyecektir..

  2. onurcan dedi ki:

    yani serra arkadasımızın dediği gibi kopyala yapıştır modelini tercih ediyoruz…

İşte eğitimimizin içler acısı hali! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.