İstasyonların Adı Değişiyorİstasyonların Adı Değişiyor

İstasyonların Adı Değişiyor

Kansere yol açtığı iddiasıyla halkın tepkisine neden olan baz istasyonlarının adı değişiyor. Cep telefonu operatörleri, “iletişim altyapısı”, “iletişim merkezi” gibi isimlerin kullanılmasını istedi. BTK Başkanı Acarer, operatörlerden gelen öneriyi not ettiklerini belirterek, bu talebe sıcak baktıklarını ve konunun değerlendirildiğini söyledi

Kansere yol açtığı iddiasıyla halkın tepkisine neden olan baz istasyonlarının adı değişiyor. Cep telefonu operatörleri, “baz istasyonu” isminin halk arasında olumsuz anıldığını belirterek, bunun yerine “iletişim altyapısı”, “iletişim merkezi” gibi yeni isimler kullanılmasını istedi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, öneriyi not ettiklerini, konunun değerlendirildiğini söyledi. BTK Başkanı Acarer, kısa süre süre önce İstanbul’da GSM operatörlerinin de hazır bulunduğu bir toplantı yaptı. Toplantıda, bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin sorunları değerlendirildi, çözüm önerileri ele alındı.

BAZ İSTASYONU KÖTÜ ANILIYOR
Toplantıda, halkın cep telefonu baz istasyonlarına yönelik tepkileri de gündeme geldi. Cep telefonu operatörleri, baz istasyonlarının sağlığa (kansere yol açmadığı) etkisinin ‘ikna’ edici biçimde halka anlatılamadığını, halk arasında baz istasyonlarına, tepki doğuran olumsuz pek çok çağrışımı da beraberinde getiren anlam yüklendiğini belirtti.

BAZ İSTASYONLARININ ADI DEĞİŞSİN ÖNERİSİ
Operatörler, baz istasyonları yerine “iletişim alt yapısı”, “iletişim merkezi” gibi yeni isimler kullanılmasını istedi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, bu sistemlere bir bütün olarak “iletişim otobanları” adını verdiğine dikkat çeken cep telefonu operatörleri, bu yönde yapılacak bir değişikliğin hem sektörü hem “algılar” üzerinde yaratacağı olumlu etkiyle halkı rahatlatabileceğini anlattı. BTK talebi dinledi ve yerinde buldu. Toplantıya katılan bir sektör temsilcisi, “BTK da konuya sıcak yaklaştı” dedi. BTK Başkanı Acarer, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, operatörlerin bu toplantıda gündeme getirdikleri öneriyi not ettiklerini belirterek, bu talebe sıcak baktıklarını ve konunun değerlendirildiğini söyledi.

“BAZ İSTASYONU OLMAZSA CEP TELEFONU DA YOKTUR”
Toplantıda, cep telefonu baz istasyonlarının şehirdışına çıkarılması konusundaki yargı kararları da gündeme geldi. Uzmanlar, cep telefonu için baz istasyonunun şart olduğuna işaret ederek, “Baz istasyonu olmazsa cep telefonu da olmaz” dedi. Yargıtay’ın, kısa süre önce baz istasyonlarının şehir dışına taşınması halinde sağlıklı iletişimin bozulacağı yönünde verdiği kararın da değerlendirildiği toplantıda, bunun yerinde bir karar olduğu kaydedildi. (Gazete HaberTürk)

İstasyonların Adı Değişiyor yazısına ait etiketler :
İstasyonların Adı Değişiyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İstasyonların Adı Değişiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.