İsrail basınından şok iddia !İsrail basınından şok iddia !

İsrail basınından şok iddia !

İsrail’in Ynet haber sitesi, ”Türkiye ve İsrail’in, Mavi Marmara olayıyla ilgili anlaşmaya varmak istediklerini, tarafların uzlaşmaya varmaları halinde Türkiye’nin Mavi Marmara’da öldürülen 9 Türk için özür talebinden vazgeçeceğini, İsrail’in de Mavi Marmara ile ilgili BM tarafından hazırlanan raporda Türkiye’yi rahatsız eden bölümleri çıkartacağını” iddia etti.

Ynet, İsrail Başbakan Yardımcısı ve Stratejik İşler Bakanı Moşe Ya’alon’un, filo ile ilgili perşembe günü yayımlanması beklenen nihai BM raporu öncesinde, Türk ve Amerikalı yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere New York’a gittiğini bildirdi.

İsrailli yetkililerin, ”Taraflar arasında bir anlaşmaya varılması halinde Ankara, İsrail’in özür dilemesi talebinden feragat edecek. İsrail de BM raporunda yer aldığı belirtilen ve özellikle, Ankara’nın İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile bağlarına değinen ve filo olayına müdahil olduğunu öne süren kısımlarının çıkartılması yoluyla raporun işlevsiz kılınmasına yardımcı olacak” görüşünü aktardığı kaydedildi.

Bu kapsamda tarafların, ”bir Türk vakfı kurarak, İsrail’in gemide ölen Türkler için bu vakfa para aktarması imkanı üzerinde de durdukları” öne sürüldü.

Haberde, iki taraf arasında anlaşmaya varılmasının, iki ülke arasındaki durumun yatışmasına da yardımcı olacağı belirtildi.

İsrail’in Türkiye ile ilişkileri geliştirme niyetinde olduğu ve İsrailli yetkililerin üst düzey Türk yetkililer ile toplantıda buluşmak istediği kaydedilen haberde, bu konuyla ilgili olarak İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’a işaret edildi.

Barak, dün partisi Bağımsızlık’ın (Atzmaut) grup toplantısında, Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu, Türkiye ile uzlaşma aradıklarını söylemiş ve olan bitenleri geride bırakarak Türkiye ile ilişkileri düzeltme niyetinde olduklarını ifade etmişti.

İsrail basınından şok iddia ! yazısına ait etiketler :
İsrail basınından şok iddia ! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İsrail basınından şok iddia ! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.