İran’da “SMS” tartışmasıİran’da “SMS” tartışması

İran’da toplu halde cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajların kontrol edilmesi tartışılıyor.

İtimad gazetesinde yer alana habere göre, polis yetkilileri ve hukukçular, cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajların kontrolü konusunu tartışıyor. Polis yetkilileri, aynı anda birçok kişiye gönderilen toplu mesajların içeriğinin toplumda fesada yol açabilecek unsurlar taşıyıp taşımadığının anlaşılabilmesi için kontrol edilmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Toplu gönderilmeyen kısa mesajlar ise, tartışma dışında tutuluyor.

Hukukçular da bu konuda yasal boşluk olduğunu, kısa mesajlarla işlenen suçların parlamentoda görüşülecek olan bilgisayar ve internet üzerinden işlenen suçlar kapsamına alınmasının değerlendirilmesini istiyor. Hukukçular, telefon dinleme gibi savcının izni olmadan kısa mesajları araştırmanın yasal olmadığı görüşünde.

Bu arada sosyal güvenlik operasyonları kapsamında gerekli şartları taşımadıkları gerekçesiyle Tahran’da 24 bay ve bayan kuaförünün çalışma izni iptal edildi. Kalıcı makyaj ve dövme yapmak, Batı kültürünü özendirecek türde saç kesmek gibi sebepler kuaförlerin çalışma iznini ihlal olarak değerlendiriliyor.
23.08.2007

Kaynak : İHA

İran’da “SMS” tartışması yazısına ait etiketler : , , , ,
İran’da “SMS” tartışması yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İran’da “SMS” tartışması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.