İran’da Benzine Kota Konulduİran’da Benzine Kota Konuldu

İran’da, yüzde 25 oranında zamlanan benzine günlük kota konuldu, son kez ucuz benzin almak isteyenler istasyonlara akın etti.İran devlet televizyonu, petrol bakanlığının gece yarısından itibaren benzine kota uygulamasına başladığını duyurdu. Bunun üzerine halk istasyonlara hücum ederken, ucuz benzin almak isteyen vatandaşlar, arabalarıyla kilometrelerce uzunlukta kuyruklar oluşturdu.

Uygulamaya konulan kotaya göre, özel araçlara aylık 100 litre, tam gün çalışan taksilere 800, yarım gün çalışanlara ise 600 litre benzin verilecek. Bunun dışında benzin almak isteyenlerden normalin 4 katı ücret alınacak. Resmi araçlara ise daha önce açıklandığı gibi aylık 300 litre benzin verilecek.

Bütün araç sahipleri benzini, Petrol Bakanlığı’nca dağıtılan `’akıllı kartlar” ile alacak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkeleri arasında ikinci, dünya genelinde ise dördüncü büyük petrol üreticisi olan İran, büyük enerji kaynaklarına rağmen, kullanılan benzinin yüzde 40’ını rafineri eksikliği nedeniyle ithal ediyor.Geçen yıl ithal edilen benzine 5 milyar dolara ödeyen İran, bu yılın bütçesinde de benzin ithalatı için 2,5 milyar dolar ayırdı.

Araç sayısının çok fazla olduğu İran’da günde 75 milyon litre benzin kullanılırken, bu miktar her yıl yüzde 10 oranında artıyor.

İran’da Benzine Kota Konuldu yazısına ait etiketler : , , ,
İran’da Benzine Kota Konuldu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İran’da Benzine Kota Konuldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.