İran Devlet TV sinde Said Nursi Filmiİran Devlet TV sinde Said Nursi Filmi

İran devlet televizyonu Press TV, Nur cemaati olarak bilinen kesimin kurucusu olarak bilinen Said Nursi ile ilgili bir tanıtım filmi yayınladı.

Press TV’deki tanıtım filmi, başkent Tahran’da düzenlenen ve Said Nursi’nin yaşam öyküsü ve felsefesiyle ilgili bir konferansla bağlantılı olarak yayınlandı.

Konferansa İran ve Türkiye’den çok sayıda din ve bilim adamının katıldığını belirten Press TV, ‘Çağın Harikası’ olarak adlandırılan Nursi’nin laik okullarda dinin, dini okullardaysa bilimin öğretilmesini savunduğunu belirtti.

Tanıtım filminde, Sünni Müslüman olmasına rağmen farklı mezheplerden Müslümanların birliğini savunduğu belirtilen Said Nursi’nin, Müslümanlar arasındaki görüş farklılıklarının düşmanlar ve sömürgecilerin İslam karşıtı politikalarından kaynaklandığına inandığı ifade edildi.

Said Nursi’nin gerçek bir demokrasi yanlısı olduğu kaydedilen tanıtım filminde, Said Nursi’nin hayatının hapis ve sürgünlerle geçmesine rağmen inancından taviz vermediği belirtildi.

Filmde ayrıca, Said Nursi’nin bilim ve felsefeyle ilgili çalışmalarının, 19. Yüzyılın sonuyla 20. Yüzyılın başlarında Osmanlı’da görülen ve bilim, materyalizm ve pozitivist felsefe adına Kuran’a saldırılan Batı etkisi çerçevesinde değerlendiririlmesi gerektiği de savunuldu.

3.İstanbul Edebiyat Festivali Nihayete ErdiHyundai İ20 Kuralları Yeniden Yazdı

İran Devlet TV sinde Said Nursi Filmi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İran Devlet TV sinde Said Nursi Filmi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.