iphone’a Müzik Yüklemeiphone’a Müzik Yükleme

Iphone yada Ipodlara müzik yükleme genelde bilgisayar ile arası çok iyi olmayan insnalar için büyük bir çile haline gelebiliyor. Özelliklede ülkemizde itunes alışganlığı pek olmadığı için bu sorun çoğu insanın ortak bir sorunu haline geliyor.

Aslında bende bilgisayarlarla arası iyi olan biri olduğum halde benim için bile sorun olaibiliyor. Çünkü ofisde ve evde olmak üzere iki bilgisayarım var ve sadece ofisdeki bilgisayarım ile eşzamanlıyabiliyorum telefonumu. Ve sadece ordan müzik yükleme zorunluluğu getiriyor bu yüzden.

Artık CopyTrans Manager ile bu sorun olmayak. Önceden yüklediğini müzikleri yönetme, silme ve kolayca yeni müzikleri ekleme yapabileceksiniz. Programın kullanımıda oldukça basit.

Öncelikle şu adresden programımızı indiriyoruz. Program kurulum gerektirmediği için kolaylıkla istediğimiz bir bilgisayardan çalıştarabiliyoruz.

CopyTransManager.exe’yi çalıştırdıktan sonra da cihazımızı, yine USB kablosuyla bilgisayar bağlıyoruz. Program, cihazımıza bağlanmak için iTunes’a ihtiyaç duymuyor ama iTunes kurulumu ile gelen sürücülere (driver) ihtiyaç duyuyor. (Bu yüzden CopyTransManager.exe’nin kullanılacağı bilgisayarda iTunes’un kurulu olması gerekiyor, fakat kullanırken iTunes’un açık olmasına gerek yok.)

Şarkı Transferi ve Düzenleme

Program cihazımızdaki medya dosyalarını yukarıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi görüntüledikten sonra da istediğimiz gibi düzenleme yapabiliyoruz. Örneğin yeni “Çalma Listesi” (PlayList) yaratabiliyoruz ya da silebiliyoruz, mevcut şarkıları bu yeni yarattığımız çalma listelerinin içine taşayabiliyoruz. Ya da mevcut şarkıları silebiliyoruz ya da bilgisayarımızdan sürükle bırak yöntemi ile yeni şarkı transfer edebiliyoruz.

Ayrıca dilersek mevcut şarkıların bilgilerini albüm kapaklarına kadar düzenleyebiliyoruz. Tabii bu işi tek tek yapmak yerine daha önce tanıttığımız Tune Up uygulaması ile yapmak çok daha mantıklı, ama dileyenler bu programla manuel olarak da değiştirebiliyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi CopyTrans Manager’ın esas özelliği yukarıdakileri yapabilmesi değil, esass özelliği, bunları istediğimiz bir bilgisayarda yapmamıza imkan vermesi. Yani akşam evdeki bilgisayarımızı, gündüz de işyerimizdeki bilgisayarımızı kullanarak yeni şarkı transferi dahil her şeyi yapabiliyoruz. Yani birden fazla bilgisayarda CopyTrans Manager kullandığımızda eski şarkılarımız, zil seslerimiz, vs. silinmiyor.

Uygulama Transferi

CopyTrans Manager’a yakın zamanda eklenen diğer bir özellik de iTunes ile bilgisayarımıza indirdiğimiz *.ipa uzantılı uygulamaları sürükle bırak yöntemi ile cihazımıza transfer etmemize imkan vermesi. Bildiğiniz gibi özellikle 100 MB’dan büyük dosyaları direkt cihaz üzerinden indirmek, çok uzun sürdüğü için mantıklı olamayabiliyor. Bu yüzden kullanıcıların çoğunluğu, büyük ebattaki uygulamaları iTunes üzerinden önce bilgisayarlarına indiriyor, sonra da senkronizasyon yöntemi ile cihazlarına transfer ediyorlar.

Fakat bazı kullanıcılar, çeşitli nedenlerden sadece bir uygulama transferi için iTunes ile senkronizasyon yapmak istemiyor.

Bu arada programı kullanacakların muhtemelen atlayacakları bir noktayı vurgulamakta fayda görüyorum. Değişiklik veya kopyalama işlemleri cihazımıza hemen yansımıyor. Yansıması için üstteki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Güncelle” seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Tabii dilersek Ayarlar menüsünden yapacağımız bir ayarla değişikliklerin anında yansımasını sağlayabiliyoruz.

Sonuç

Birden fazla bilgisayardan cihazına şarkı yüklemek isteyen, ya da uygulama transferi için senkronizasyon yapmak istemeyen kullanıcılar için CopyTrans Manager gayet kullanışlı bir program. Copy Trans‘ın diğer uygulamalarının aksine ücretsiz ve Türkçe olması ve de kurulum gerektirmemesi çok büyük avantaj.

Program yazıda da belirttiğim gibi sadece Windows’ta çalışıyor ve nerdeyse tüm iPhone, iPad ve iPod Touch modellerini destekliyor. Tabii buna iOS 5 sürümleri de dahil.

Tabii ben sadece bir bilgisayarda iTunes kullandığım ve senkronizasyon yapmaktan memnun olduğum için böyle bir programa çok ihtiyacım yok. Fakat Soru Cevap sitemize bu aralar bu konuda çok soru geldiği için paylaşayım istedim. Tabii sizin de başka benzer program önerileriniz var ise yazıya yorum girerek düşünceleriniz paylaşabilirsiniz.

Programın Sitesi : http://www.copytrans.net/copytransmanager.php

iphone’a Müzik Yükleme yazısına ait etiketler :
iphone’a Müzik Yükleme yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

iphone’a Müzik Yükleme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.