İnternet Üzerinden Müzik Aleti Dersiİnternet Üzerinden Müzik Aleti Dersi

Gitar eğitmenleri İbrahim Cem ve Emir Keyvan, internet üzerinden binlerce kilometre uzaklıkta bulunanlara insanlara müzik aleti kullanmayı öğretiyor.

Günümüzde insanların kendilerine ayırdığı zamanın giderek azaldığını düşünerek, ‘Nefes almak için müzik’ sloganıyla yola çıkan Cem ve Keyvan, büyük kentlerin dışında olup müzik aleti kursu bulamayan genç müzisyenlere hizmet verirken, evinden çıkamayan engellilere ve memleket hasreti çeken yurt dışındaki Türkler’e de fırsat sağladı. Trafik ve kalabalık stresi olmadan evde kahve içerken enstrüman öğretmek, birçok genç girişimci müzisyenin de geçimini kazanma yolu oldu.

İNTERNET BAĞLANTILI BİLGİSAYAR YETER

Gitar eğitmenleri İbrahim Cem ve Emir Keyvan, İstiklal Caddesi’nde açtıkları Taksim Sanat’tan kilometrelerce öteye ‘Ezgi’ ihraç ediyor. Belleği yeterli bir bilgisayar, webcam, mikrofon kulaklık, internet bağlantısı ve bir e-posta adresinden oluşan basit teknolojik altyapı gerektiren sistemi dershanelerinin birkaç odasına kuran Cem ve Keyvan, müzik öğretiminin merkezi olan İstanbul’un dışındaki yeteneklere de şans tanımaktan memnun olduklarını bildirdi. Müzik öğretimi için özel bir yazılım geliştirmeye çalışan, gerektiğinde canlı manken kullanan ve çift kameralı altyapı kuran Cem ve Keyvan, online derslerin kaydedilebilme avantajını da değerlendiriyor.

YÜRÜME ENGELLİLERE ÖZEL PROJE

‘Taksim Sanat’ kurucularından İbrahim Cem, yaklaşık 6 yıl önce faaliyete geçirdikleri, şu anda ise 30’a yakın konservatuvar mezunu eğitmenin bulunduğu dersaneye Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen talepler üzerine geçen ay on-line eğitimi geliştirdiklerini anlattı. Cem, yürüme engelliler başta olmak üzere engellilere özel bir proje geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Yaşam alanları son derece kısıtlı olan engellilere büyük moral destek sağlayacak bu projeye katkı koyacak herkese kapımız açık” dedi.

“DIŞARDAKİLER’ YERLİ ‘İÇERİDEKİLER’ YABANCI ÇALGI İSTİYOR”

Klasik Batı ve Türk müziği çalgılarının hemen hepsinin kursunu verdiklerini, aylık 220 TL ücret istediklerini belirten İbrahim Cem, yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. Sadece özel ders verdiklerini de belirten Cem, yurt dışından genellikle kanun, ud, ney, Bağlama gibi geleneksel enstrümanlara yönelik talep varken, yurt içinde gitar başta olmak üzere keman, flüt, piyano öğrenmek isteyenlerin ağırlıkta olduğunu kaydetti. Cem, “Örneğin Hollanda’dan arayıp klarnet, Gaziantep’ten arayıp bateri dersi almak isteyen oldu” diye konuştu.

YÜCELEN ‘İMECE USULÜ’ BESTE YAPTIRDI

İnternet üzerinden ulaşılan ‘muzikdersi.com’ sitesini kuran, kazanç amacı gütmeden bilgi paylaşımını esas aldıklarını belirten müzisyen ve vokal koçu Emre Yücelen, internet sitesini oluşturmaya İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’na devam ederken arkadaşlarıyla birlikte ders notlarını koyarak başladı. Site içindeki forumlara 3 ayda 10 bin kişinin birçok soru sorduğunu, ses kayıtlarını gönderdiğini aktaran Yücelen, amatör bir kaydın üzerine tüm müzisyenlerin ‘imece’ usulüyle yaptığı arajman sonucunda müzisyen Gökhan Türkmen’in ‘Büyük İnsan’ şarkısının ortaya çıktığını, 10’dan fazla gencin de konservatuvar kazandığını söyledi. Bunun yanı sıra birçok proje ürettiklerini, bunlardan birinin de İstanbul Camileri ve Müezzinleri CD’si olduğunu belirtti.

BÜYÜK YATIRIMCILARA ÇAğrı

‘Altın Örümcek Web Siteleri Yarışması’nda da Türkiye’nin En İyi 2’nci Eğitim Sitesi seçildiklerini aktaran Emre Yücelen, şöyle dedi:

“Enerjilerimizi birleştirerek büyük başarı elde ettik. Önemli olan inançlı bir şekilde bilgiyi paylaşmaktı. Böylece sitemiz zamanla gittikçe online eğitim arşivine dönüştü. Müzikte on-line eğitim kavramı tam olarak henüz yerine oturmadı. Bu konuda büyük yatırımlar olacaktır. Biz de muzikdersi.com için büyük bir yatırım desteğini alarak, keşke çok daha büyük güçle çalışacak bir ekibi bir arada tutabilsek.” – İzmir

Kadıköy İçin Miting GünüAydın Menderes’in Naaşı İstanbul’da

İnternet Üzerinden Müzik Aleti Dersi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İnternet Üzerinden Müzik Aleti Dersi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.