İlk kimler serbest kaldı?İlk kimler serbest kaldı?

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, şike soruşturması iddianamesinin kabulünün ardından sanıkların tutukluluk halini inceledi.

Mahkeme, 31 tutuklu sanıktan 8’ini oy birliği ile tahliye etti.

Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı, Teknik Direktör Tayfur Havutçu, Beşiktaş Protokol Müdürü Ahmet Ateş, İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın, Eskişehirspor Eski Sportif Direktörü Ümit Karan, Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay ve Diyarbakırspor Eski Başkanı Abdurrahman Yakut’un tahliyesine karar verildi. Tahliyesine karar verilen 8 kişiye yurt dışına çıkış yasağı konuldu.“Futbolda şike” davasında, özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 8 kişinin tahliyesine ilişkin kararının ardından, tahliye kararı verilen isimler Metris Cezaevi’nden ayrıldılar.

Mahkemenin tahliyelerine hükmettiği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu, eski Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut, BJK Protokol Müdürü Ahmet Ateş, sözleşmesi fesh edilen Eskişehirspor sportif direktörü Ümit Karan, futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın ve Korcan Çelikay, cezaevinden çıktı.

Kulüp yöneticilerinin yanı sıra tutuklu bulunan isimlerin yakınları ve avukatları ile Beşiktaşlı taraftarlar Metris Cezaevi önünde toplanarak uzun süre tahliye edilenleri beklediler. Cezaevine Beşiktaşlı futbolcular Rüştü Reçber ve İbrahim Toraman ile Tayfur Havutçu’nun eşi Neslihan Havutçu ve tahliye olan diğer isimlerin aileleri ve yakınları da geldi.

Beşiktaşlı taraftarlar uzun bir süre Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş lehine tezahüratta bulundular.

Tahliye kararı verilen 8 kişi saat 21.00’e gelirken tek tek cezaevinden çıkmaya başladı. İlk çıkan isim kaleci Korcan Çelikay olurken, Tayfur Havutçu eşi ve yakınlarıyla birlikte cezaevinden ayrıldı. Taraftarlar teknik direktör Havutçu’yu gördükleri anda tezahüratlarını artırırken, Beşiktaş Teknik Direktörü de taraftarların sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık verdi. Beşiktaş Kulübü yöneticisi Serdal Adalı, diğer isimlerden farklı bir kapıdan çıkış yaptı. Adalı cezaevi çıkışında Tayfur Havutçu’nun yanına giderek kısa bir süre görüştü.

28 kişinin yasağı kaldırıldı

Mahkeme, 28 şüpheliye konulan statlara giriş yasağını kaldırdı. İşte o isimler: İbrahim Akın, İskender Alın, Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Korcan Çelikay, Cengiz Demirel, Doğan Ercan, Emmanuel Chinenye Emenike, Fatih Akbaba, Gökçek Vederson, Halil Köntek, Hikmet Karaman, Kenan Yaralı, Levent Eriş, Mahmut Boz, Mehmet Boz, Mehmet Şen, Murat Öztürk, Mustafa Ulaş Ortakaya, Serdar Berkin, Serdar Kulbilge, Sezer Öztürk, Şükrü Ongan, Tuğrul Çağrı Üzer, Zafer Önder İpek, Faruk Yaşar, Sercan Yıldırım ve Murat Şahin

Mahkeme heyeti, aralarında Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdal Adalı, Sadri Şener ve Göksel Gümüşdağ’ın bulunduğu 40 kişi hakkında seyirden yasaklanma tedbirinin devamına karar verdi.

Emenike sorgulanacak

Sanık Emmanuel Chinenye Emenike’nin yurt dışına transfer olduğundan yurt dışındaki adresi tespit edilerek bulunduğu ülkeden istinabe suretiyle sorgu ve savunmasının yapılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Türkiye Futbol Federasyonuna müzekkere yazılarak sanıklar Haldun Şenman, Sami Dinç ve Talat Emre Koçak’ın suç tarihlerinde federasyonda görevli olup olmadıkları, menajerlik sınavı ile ilgili gönderilen soruların kime ne şekilde gönderildiği, soruların gönderildiği kişiler arasında söz konusu şahısların bulunup bulunmadığı ve soruların tercümesinin ne şekilde yapıldığı hususlarının araştırılarak mahkemeye bilgi verilmesinin istenilmesini öngördü.

Aziz Yıldırım’a kötü haber

Mahkeme heyeti, aralarında Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Mecnun Otyakmaz ve Bülent Uygun’nun da bulunduğu 23 sanığın üzerlerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırları, atılı suçun niteliği, delilleri karartma ihtimalinin bulunması ve bu nedenle koruma tedbirlerinin de uygulanması yeterli olmayacağından tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Öte yandan mahkeme heyeti, 401 sayfadan oluşan iddianamenin mahkeme huzurunda okunması için TRT İstanbul Bölge Müdürlüğüne yazı yazarak 2 spikerin görevlendirmesini de istedi.

İlk mahkeme 14 Şubat’ta

İddianamenin ilk davası, 14 Şubat 2012 tarihinde Silivri Cezaevi’nde görülecek. Şike davasında verilen tahliye kararının gerekçeleri “Atılı suçun mahiyeti” “Mevcut delil durumu” “Tutuklulukta geçen süre” “Yasanın değişiklilik hali” olarak belirtildi.

Neslihan Havutçu’nun mutluluk gözyaşları

Tayfur Havutçu’nun eşi Neslihan Havutçu haberi Süleyman Seba’nın yeğeni İlhan Girişken ve avukatından öğrendiği sırada hıçkırıklara boğuldu. Neslihan Havutçu, Metris’e doğru yola çıktı.

“Allah’ıma çok şükür”

Beşiktaş’ın Onursal Başkanı ve Havutçu’nun dayısı Süleyman Seba, yeğeninin tahliyesini telefonda duyar duymaz, “Allah’ıma çok şükürler olsun” diyerek telefonunu kapattığı öğrenildi. Seba’nın “Artık yeğenimin evine yarın giderim” dediği de belirtildi.

“Sevincimiz sonsuz”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören; Serdar Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş’in tahliye haberini, Londra’ya gitmek üzereyken öğrendi. Demirören, “Onlar içirede biz dışarıda acıyı çektik, sevincimiz sonsuz. Camiamıza Allah hiçbir zaman böyle bir durum yaşatmasın” dedi.

“Kavuşma anını bekliyoruz”

Serdar Adalı’nın ağabeyi Adalı Holding Yönetim Kurulu Murahhas Aza’sı Şevki Adalı, Metris Cezaevi önünde yaptığı açıklamada, “Ailece bundan daha iyi bir haber alamazdık, bir an önce işlemlerinin bitmesini ve biricik kardeşimize kavuşacak anı bekliyoruz” dedi.

“Çok mutluyum”

Beşiktaş’ın tecrübeli futbolcularından İbrahim Toraman tahliyelerle ilgili yaptığı açıklamada , “Öncelikle bugün bu mutlu haberi aldığımız için çok mutluyuz. Biz onları ziyarete gittiğimiz zaman onlar da kendilerinden çok emindiler. Biz de onların tahliye olmasını bekledik. Hayırlısı bugüneymiş.Ben tahliye haberini yayında duydum şaşırdım ve çok sevindim. Son zamanlardaki aldığımız en güzel haber bizim için. Abilerimizle hocamızla beraber olacağımız için çok mutluyum.” dedi.

“Biraz dinlenmek için Bodrum’a gideceğim”

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener; şike operasyonu kapsamında iddianamenin açıklanmasından sonra yasakların kalkması ve tahliyelerin başlaması üzerine yaptığı kısa açıklamada, “Biz baştan beri adalete güveniyoruz demiştik. Buyrun söylediğimiz cümle ve ortaya çıkan son durum ortada” dedi. Şener, yaptığı açıklamada, “Ancak son günlerde medyada hakkımda çıkan bazı yakıştırmalara çok üzüldüğümü de belirtmek isterim” dedi. Şener, biraz dinlmenmek için şu sıralarda Bodrum’a hareket edeceğini de ifade etti.

İlk kimler serbest kaldı? yazısına ait etiketler : ,
İlk kimler serbest kaldı? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İlk kimler serbest kaldı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.