İhmal Etmeyin, Diyabetli Olabilirsiniz!İhmal Etmeyin, Diyabetli Olabilirsiniz!

Türkiye’de görülme sıklığı % 8 iken, Gaziantep’te bu oran %13… Bu demek ki çevremizdeki her 7-8 kişiden biri şeker hastası, ihmal etmeyin! Belki de bu şanssız kişilerden biri sizsiniz…

Özel Sev Amerikan Hastanesi Diyabet Merkezi Sorumlu Hekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Abdulkadir Sağdıç, ” Gaziantep’te yaklaşık iki yüz bin şeker hastası olduğu tahmin edilmektedir, biz hastanemizde diyabet merkezinde kayıtlı 10000 den fazla hastamızın takip ve tedavilerini büyük bir titizlik ve özveri ile yapmaktayız” dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Abdulkadir Sağdıç, Diyabet Sinsi ve sık görülen bir hastalıktır. Dünyadaki obezite; yani aşırı şişmanlık salgın halini almıştır. Bu salgın şeker hastalığınıda salgına çevirmektedir. Diyabet, yani şeker hastalığı çok sıkça adını duymaya başladığımız bir hastalık. Artık teşhisi komşular yada eş dost koymaya başladı. Bir akşam yemeği sonrasında şeker hastasının elindeki şeker ölçme cihazı ile bütün misafirlerin şekerini ölçüp, şekeri yüksek çıkanları diyabet merkezine yönlendirdiklerine sıkça şahit olmaktayız. Obezite eşittir şeker hastalığı gibi oldu. Bir başka deyişle günümüzün iki moda hastalığından biri şeker hastalığı, diğeri reflü hastalığıdır diye konuştu.

Dr. Abdulkadir Sağdıç Şeker Hastalığının; ” Çok su içme, çok sık idrara çıkma , ağız kuruluğu, aşırı kilo kaybı, terleme bozuklukları, vücutta pişikler ve kadınlarda daha çok genital bölgede olmak üzere şiddetli kaşıntı, özellikle erkeklerde ereksiyon sorunu gibi cinsel bozukluklar, ayaklarda yanma veya üşüme, iyileşmeyen yaralar, sık sık gribal enfeksiyonlara yakalanma ” gibi temel belirtilere dikkat çekti.

Sağdıç , Şeker hastalığının sebebi ne ve tedavisine deyinirken şunları kaydetti; Vücudumuzda pankreas denen bir salgı bezi vardır. Bir çok hormon salgılar, bunlardan vücuda gelen şekeri organlara paylaştıran insülin denen hormon ya hiç salgılanamaz buna genelde tip1 diyabet denir sıklıkla gençlerde görülür, tedavisi eksik olan hormonu yerine koymaktır; yani insülin vermektir,

Ya da insülin çok az salgılanıyor yetmiyor veya salgılanan insülin de bozukluk olduğu için tam olarak görevini yapamıyordur. Buna genelde tip2 diyabet denir. Buda şeker hastalarının %95 ini oluşturur. Yani çevremizdeki şeker hastalarının çoğu tip2 dir genelde 30 lu yaşlardan sonra başlar ve kilo artışı çok ilişkilidir tedavide ise ya insülin verilir yada vücuttaki insülinin salgılanmasını artırıcı ilaçlar verilir.

Diyabet Uzmanı Dr.Abdulkadir Sağdıç, Şeker hastalığı dışardan görünen bir hastalık değildir. Vücudu içten yıkan ve harap eden bir hastalıktır. Başta göz, böbrek, kalp, cinsel organlar ve ayaklardaki damar ve sinirler başta olmak üzere tüm organları sinsice Bozan bir hastalıktır. Sinir harabiyeti olduğu için sessiz bir şekilde kalp krizi geçirirler, Trafik kazaları dışında en sık ayak ve uzuv kaybı şeker hastalığına bağlıdır. En sık diyalize girme sebebi şeker hastalığına bağlı böbrek bozulmasıdır. Şeker hastalığı ömür boyu süren bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olduğu için hergün ilaç almak insanın psikolojisini bozmaktadır. Hastalıkla barışık yaşarsanız beklenen yaşam süresi sağlıklı kişilerle aynıdır. Tedavi seçeneğini doktor ve hasta beraber karar verir. Kitapta yazıldığı gibi olmaz, hastanın sosyal durumu, eğitimi, işine göre kişiye özgü bir tedavi planlanır ve hastadan buna uyması beklenir. Doktor dışındaki üçüncü şahısların ilaçlarla ilgili telkin ve yorumlarına hasta itibar etmemelidir ” ifadelerini kullandı.

İhmal Etmeyin, Diyabetli Olabilirsiniz! yazısına ait etiketler : , , ,
İhmal Etmeyin, Diyabetli Olabilirsiniz! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

İhmal Etmeyin, Diyabetli Olabilirsiniz! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.