iFLASINI VEREN 40 YILiFLASINI VEREN 40 YIL

iFLASINI VEREN 40 YIL

ABD’nin 40 yıllık kitap mağazası zinciri olan Borders iflas etti. ABD’nin en büyük ikinci kitap mağazası zinciri Borders Group’un Başkanı Mike Edwars, “Pek çok mağazamızı daha önce kapatmıştık. İnternet üzerinde faaliyet gösteren e-kitapçılar ile rekabet etmekte zorlandık ve son 3 yılda zarar 595 milyon dolara ulaştı” dedi.

Son dönemlerdeki gelişmelerin kitapçılık sektörü açısından çok farklı bir boyuta ulaştığını dile getiren Mike Edwars, şu değerlendirmeyi yaptı: “Başka bir çözüm bulmak için çok çalıştık. Ancak kitap satışı konusunda sektörde yaşanan değişiklikler, e-kitaplar ve fırtınalı ekonomi bizi şimdi içinde bulunduğumuz bu duruma getirdi. Borders bu hafta sonundan itibaren eylül ayına kadar 399 mağazasını kapatacak. Bu gelişmeler bizim için çok üzücü. ABD halkı da bu durumdan eminimki üzüntü duyuyor. 40 yıllık geçmişi bulunan bu markanın tüm mağazaları kapanacak.”

Borders, 2008 yılında 3.13 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi ancak 2009 yılında bu rakam 2.25 milyar dolara geriledi. Ayrıca şirketin kar marjı da yüzde 50 düştü. Şirket son dönemlerde hızla büyüyen e-kitap pazarıyla rekabette zorlandı ve son 3 yıllık zararı 595 milyon dolara ulaştı.

Barnes&Noble da zorda
ABD pazarında hakimiyeti ele alan e-kitap sektörü ise büyümesini sürdürüyor. Son bir kaç yılda büyüyen pazar diğer zincir kitap mağazalarını da zorluyor. ABD kitap mağazacılığında ilk sırada yer alan Barnes&Noble’ın da zor bir dönemden geçtiği belirtiliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, yönetimin likidite işlemlerini yürütecek olan Hilco and Gordon Brothers kuruluşuna devredileceği açıklandı.

1971 yılında kuruldu, 2003’te zirveye ulaştı
1971 yılında Tom ve Louis Borders tarafından açılan ilk dükkanda kullanılmış kitapların satılıyordu. Sonradan büyük kitap mağazacılığı konsepti başarılı şekilde gelişti.

Borders mağazaları zamanla ABD’nin pek çok bölgesine yayılırken, mağazaların en önemli özelliği ortalama yarım futbol sahası büyüklüğünde olmalarıydı. 1992’de Borders, Kmart Corp. tarafından satın alındı.

1995’te Amazon’un internet üzerinden kitap satmaya başlamasının ardından değişikliğe ayak uydurmakta zorlandı.

Şirket 2003’te 1249 mağaza ile zirveye ulaştı, o yıldan itibaren satışlar geriledi. (sabitfikir.com)

iFLASINI VEREN 40 YIL yazısına ait etiketler :
iFLASINI VEREN 40 YIL yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

iFLASINI VEREN 40 YIL Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.