Hürrem’in dekoltesi Sorun Yarattı !Hürrem’in dekoltesi Sorun Yarattı !

Hürrem'in dekoltesi Sorun Yarattı !

Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü Emine Kıraç, Türkiye genelinde sayıları 15’e ulaşan olgunlaşma enstitülerinin Osmanlı’dan günümüze uzanan Türk giyim kültürüne ışık tuttuğunu belirterek, “Enstitülerimizde Osmanlı saray giysilerinin birebir örneklerini yansıtan binlerce giysilik koleksiyonumuz var. Elimizdeki bu zenginliğe rağmen özel bir televizyon kanalında yayınlanan dizide saray kadınlarının giysilerindeki dekoltenin abartılması tarihimizle bağdaşmıyor” dedi.

Kıraç, Olgunlaşma Enstitüsü’ndeki bir programa katılmak üzere geldiği Adana’da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1920’li yıllarda, Türk kadınının giyim kültürüne katkı sunmak ve Türk giyim kültürünün gelecek kuşaklara taşınması amacıyla kurduğu olgunlaşma enstitülerinin önemli sorumluluğunun bulunduğunu bildirdi.

Olgunlaşma enstitülerinin Osmanlıdan günümüze uzanan Türk giyim kültürüne ışık tuttuğunu vurgulayan Kıraç, “Türkiye genelindeki 15 enstitümüzde, Osmanlı saray giysilerinin birebir örneklerini yansıtan binlerce giysilik koleksiyonumuz var. Osmanlı sarayında yasayan kadınlar giyimlerine son derece özen gösterirdi, giysilerinin kumaşları birinci kalitedendi. Onların kalite arayışları bu dönemde dokumacılığın gelişmesine de önemli katkı sunmuştur” dedi.

Kıraç, enstitülerdeki koleksiyonun her geçen gün daha da zenginleştiğini, bu koleksiyonlarda saray kıyafetlerinin birebir modellerinin yansıtıldığını ifade ederek, “Elimizdeki bu zenginliğe rağmen özel bir televizyon kanalında yayınlanan dizide saray kadınlarının giysilerindeki dekoltenin abartılması tarihimizle bağdaşmıyor” diye konuştu.

Kıraç, “Bu dizi, Osmanlı’nın ihtişamını, dünyaya hükmetmesini anlatması açısından son derece anlamlı. Başka ülkeler tarihlerindeki başarılarını abartarak gündeme getirmelerine rağmen bugüne kadar biz aynı duyarlılığı göstermemiştik. Bu diziyi bu açıdan destekliyorum. Ancak, kendi uzmanlık alanım olması nedeniyle saray kadınlarının kıyafetleri gerçeği ile oldukça zıt” dedi.

Kıraç, “Muhteşem Yüzyıl” dizisine olan ilginin Osmanlı giysileri ve takılarının bir anda moda olmasını sağladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Böylesine ilgi gören bir dizide gönül isterdi ki Osmanlı kadınının giyim kültürünü birebir örnekleriyle tanıtalım. Çünkü, dizide başta Hürrem Sultan olmak üzere saray kadınlarının giydiği kıyafetlerde dekolte çok abartılmış. Oysa, bizim Osmanlı padişahlarımız muhafazakar insanlardı. Bu nedenle, bu kadar derin göğüs dekoltesine izin vermeleri de mümkün değildi. Bunun yanı sıra kumaşlar da dönemi yansıtmıyor. Çoğunlukla şifon ağırlıklı olan giysiler yerine işlemeli, nakışlı, Türk el sanatlarını yansıtan giysiler kullanılmalıydı. Yapımcı firma talep ederse elimizdeki binlerce giysiden oluşan koleksiyonla bu güzel diziye katkı sunmak isteriz. Talep gelirse Osmanlı giyim kültürünün doğru olarak tanıtımına katkı sunmak için elimizden geleni yaparız.”

Kıraç, özellikle Hürrem Sultan’ın göğüs dekoltesinin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Hürrem Sultan’ın giysisinin birebir kopyası da Ankara Olgunlaşma Enstitümüzde var. İsterlerse bu giysiyi kullanıma verir, daha sonra tekrar koleksiyonumuzdaki yerine koyarız, ya da birebir aynısını yeniden yapabiliriz” dedi.

Hürrem’in dekoltesi Sorun Yarattı ! yazısına ait etiketler :
Hürrem’in dekoltesi Sorun Yarattı ! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hürrem’in dekoltesi Sorun Yarattı ! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.