Hollanda’da korsan çetesi çökertildiHollanda’da korsan çetesi çökertildi

Hollanda polisi tarafından düzenlenen bir operasyonda korsan film ve yazılım üreten büyük bir çete çökertildi. Amsterdam’ın güneydoğu bölgesindeki Velddriel’de çökertilen sitenin yönettiği korsan imalat fabrikasının bir ayda yaklaşık 600 bin kopya üretebildiği belirtiliyor. Uluslararası Kayıt Endüstrisi Organizasyonu IFPI’den yapılan açıklamaya göre Hollanda polisinin düzenlediği operasyonla çete tamamen çökertilirken fabrikadaki teknik ekipmana da el konuldu. Çetenin özellikle korsan film ürettiği tespit edilirken Die Hard 4.0, Ocean’s Thirteen ve Evan Almighty gibi filmlerin korsan kopyaları da operasyon sırasında ele geçirildi. Ayrıca binlerce korsan müzik CD’si de ele geçirilen materyaller arasında yer alıyor.

Uluslararası Kayıt Endüstrisi Organizasyonu IFPI’nin başkanı John Kennedy konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada korsancılığın verdiği zararı göstermesi açısından bu operasyonun büyük önem taşıdığını ifade ederek Hollanda polisine teşekkür etti. Telif hakları konusunda daha oturmuş kanunların yürürlükte olduğu bir batı ekonomisinde böyle bir olayla karşılaşılmasının korsancılığın ulaştığı tehlikeli boyutları ifade etmesi açısından anlamlı olduğuna dikkat çeken Kennedy çökertilen çetenin ürettiği korsan ürünlerin Hollanda’da satılan ürünler arasında %10 gibi bir orana ulaştığını ifade etti.

Dünyada korsan üretim konusunda en büyük problemin yaşandığı ülkeler ise Çin, Meksika, İspanya, Brezilya olarak dikkat çekiyor. Araştırma şirketi Screen Digest’in verilerine bakıldığında İngiltere’deki yıllık 1 milyar dolar ve Fransa’daki 1.5 milyar dolarlık kayıplara karşılık Hollanda’nın yaklaşık 130 milyon dolarlık zararı daha kabul edilebilir görünüyor.

Kaynak

Hollanda’da korsan çetesi çökertildi yazısına ait etiketler : , ,
Hollanda’da korsan çetesi çökertildi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hollanda’da korsan çetesi çökertildi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.