Hızlı trenin test sürüşleri başlıyorHızlı trenin test sürüşleri başlıyor

Türkiye’nin İspanya’dan satın aldığı ilk hızlı tren, gelecek hafta statik testlere alınacak.

TCDD’nin Behiçbey tesislerine çekilen trenin, statik testlerin tamamlanmasının ardından 10 Aralık’a kadar deneme sürüşlerine başlanılması planlanıyor.

İspanya’dan geçen hafta Türkiye’ye gelen ve vagonları ayrılarak Boğaz’dan Haydarpaşa Garı’na geçirilen hızlı tren, burada tekrar birleştirildi. Demiryoluyla Ankara’ya getirilen hızlı tren, TCDD’nin Behiçbey tesislerine götürüldü.

Hızlı tren uzmanları, bu hafta tren setinin mekanik bağlantılarını tamamlayacak. Tren setinin üretimini yapan İspanyol CAF firmasından uzmanların da bulunduğu teknik ekip, gelecek hafta başından itibaren trenin statik testlerini yapacak. Bu testlerde hızlı trenin bilgisayar sistemlerinin yanı sıra diğer donanımlarının sorunsuz çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek.

Statik testlerin tamamlanmasının ardından trenin, Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında deneme sürüşlerine başlanacak. Deneme sürüşleri sırasında hızlı trenin hatta uyumunun yanı sıra, elektrifikasyon ve sinyalizasyon entegrasyonları tamamlanacak.

Hızlı trenin Ankara-Eskişehir arasında 2008 yılının ikinci yarısından itibaren yolcu taşımacılığında kullanılmaya başlanması planlanıyor. Hattın Eskişehir-İstanbul arasına ilişkin kredi sözleşmelerinin de bugünlerde çözüme kavuşturulması, ardından bu bölümdeki yapım çalışmalarının başlatılması bekleniyor.
28.11.2007

Kaynak : AA

Hızlı trenin test sürüşleri başlıyor yazısına ait etiketler : , , , ,
Hızlı trenin test sürüşleri başlıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hızlı trenin test sürüşleri başlıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.