Herkes hak ettiğini yaşarHerkes hak ettiğini yaşar

On dört yaşında yüzüne bakılmayacak kadar çirkin bir kızdı. Ergenliğinin bitmesine yakın mankenliğe başladı. Bir iki dergide mayo ile poz verdikten sonra ameliyat masasına yatarak kendini baştan aşağı değiştirdi. Şarkıcı olmaya karar verdi. İlk klibinde suni yağmur altında kolej kıyafeti ile dans etti. Aradan geçen sürece nispeten kendini geliştirerek sesini tahamül edilebilir bir seviyeye getirdi. En sonunda da konserlere başladı. İlk konserinde onu izlemeye gelen kırkbin kişi vardı.

Ülkemizin dolaylı ve dolaysız her sorununun kaynağı olan teröre karşı direncimizi ve bitmez kararlılığımızı göstermek için düzenlenen bir miting oldu bugün. Biz bugün bu yazıyı rahat okumamız için, Galatasaray’lı futbolcu Arda Turan’ın sarışın sevgilisinin karnını öpebilmesi için, anlamsız işlere kendimizi verebilmemiz için canlarını bir saniye bile düşünmeden veren vatan evlatlarını anmak için düzenlenen mitinge katılan kişi sayısı otuz bin civarındaydı. İşte o anda ülkem için umudumu kaybetmeye yakın bir noktaya geldim. O yürekli otuz bin kişi orada yetmiş milyonu temsil ettik. İçimizde acaba değer mi sorusunu sorarak.

Hayat hepimizin için bağımsız yaşayan bir düzendir. O bize değil, biz ona ayak uydururuz. O bizi isterse maymuna çevirir, isterse kral yapar. Biz de bu düzen için onurumuzu koruyarak yaşamak için savaş veririz. Siz, sayın Ankara halkı. Balkonunuzda çay içip dedikodu yapan, televizyonda talk show izleyen, bilgisayarınızda porno izleyen halkımız. Biz sizi o otuz bin kişi ile o sıcağın altında çok aradık. Babasını mayına kurban veren Emre kardeşimde sizi çok aradı. Oğullarını çatışmada şehit veren analar babalar da aradı. Ancak sizin daha önemli işleriniz vardı. O önemli işlerinizi bırakıp gelmenin anlamı yoktu. Hem terör siz mitinge katılınca mı bitecekti ?. Meydanda toplanıp bağırınca terör mü bitiyor ?. Orada ki otuz bin insanda biliyordu bir mitingle terör denilen belanın bitmeyeceğini. Ama o şerefli kalabalık sizin bilmediğiniz bir şeyi daha biliyor. Romantizmi.

Evet. Orada sıcağın altında terden yapış yapış olan o insanlar romantikti. Uğruna mücadele ettikleri bir amaçları vardı. İçlerini yakan acıları vardı. Onlar televizyondaki şehit cenazelerini macera filmi gibi değil, yürekleri dağlanarak izlemişler. Çünkü insan olmanın erdemlerinin farkındalar. Hayalleri olan genç çocukların geleceklerinin yirmi dolarlık mayınlar ile parçalanmasının ne kadar insanlık dışı hatta vahşet olduğunu biliyorlar. Onlar sizin gibi değil. Dünya’ya öylesine yaşamaya gelmemişler.

Türkiye Cumhuriyeti romantizmle kuruldu. Yani mantıklı açıdan bakıldığında imkansız olarak görülen bir mücadeleyi göze olan Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından sonuna kadar dişe diş bir mücadele ile kuruldu. Onlar Türk insanına inandılar. Onları yıkılmış bir imparatorluğun kalıntıları olan bir millet değil, bin yıldır var olmuş yürekli bir ulus gördüler. İşte o yürek bizi buralara getirdi. Ama şimdi sanırım o yüreğimizi kaybediyoruz. İçimizde ki saf özümüzü kaybediyoruz.

Benim bugün gözlerim sizi orada aradı. Gözümden düşen ince yaşlarla.

Herkes hak ettiğini yaşar yazısına ait etiketler :
Herkes hak ettiğini yaşar yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Herkes hak ettiğini yaşar” için 2 Yorum

  1. Emrah KOÇ dedi ki:

    Bugün o kalabalığın arasında olan bir Türk genci olarak sayının az olması beni de üzdü, ancak beni daha çok üzen başka bir şey daha vardı, oradaki kalabalığın yaş ortalaması 40’ın üzerindeydi. Burdan anlaşılıyor ki, daha 20-22 yaşında hayata vatan uğruna gözlerini yuman mehmetçikler yine o yaşlardaki diğer vatan evlatlarının umrunda değildi. MHP’li, CHP’li, İP’li ve diğer siyasi görüşlare sahip binlerce kişi orda Terör’e karşı birlik olmuşken milyonların rahatı için koltuklarında birlik olmaları umut kırıcıydı. Ama biz öyle bir milletiz ki süngü burnumuzun ucuna gelmeden tehlikenin farkına varamıyoruz. Keşke daha duyarlı bir GENÇLİK olsaydık

  2. admin dedi ki:

    🙂 süper olmuş yine Miraç 🙂

Herkes hak ettiğini yaşar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.