Hayat ve Ona Dair Her ŞeyHayat ve Ona Dair Her Şey

En yakın dostlarınızdan biriyle olan son anınız, tabuta boylu boyunca uzanmış

dosta erişemeyen elinizse ve istemsizce “hoşça kal” der gibi sallıyorsanız boşlukta ya da evinizden birkaç blok ötede sıkılan kurşunların yıktığı bedeni tanıyorsanız, bu kitapta sadece Yiğit Okur’un değil sizin de anılarınız var demektir!

“Hayır, hiç de iyi değildi. Humeyni’yle daha da kötü oldu. Yalnız şöyle bir şey var: Monarşide yalan yoktur. En fazla yalan söylenen rejim demokratik rejimdir. Demokraside iktidara talip olanlar kürsüden halka seslenirler: ‘Siz patates yiyorsunuz. Biz devletin başına geçersek, hepiniz biftek yiyeceksiniz.’ Devletin başına geçerler, biftek yemeye başlarlar. Halk gene patatese talim eder. Monarşide bu ikiyüzlülük yoktur. Monark, kral, hükümdar, her neyse der ki: ‘Ben biftek yemeye devam edeceğim. Siz de patates yemeye devam edeceksiniz. İtirazı olan varsa içeri tıkarım.'”

Yiğit Okur’un sadık okuru şu gerçeği bilir: Onun kaleminden süslü püslü büyük laflar ve ağdalı, uzun cümleler çıkmaz. Fakat anlatılar esastır, vurucudur ve bir çırpıda yazılan o kısa cümleler insanın zihnine kazınır.

Tır Kamyonları, Yiğit Okur’dan izler taşıyan, pek çoğumuzun tanıdığı dostlarının “ölüm ve kalım” hikâyelerini anlatırken başını uzak ufuklara çevirmeyi de unutmuyor. Abdi İpekçi’nin ölüm gününü kendi belleğinden aktaran yazar, bir sonraki öyküde bir Uzakdoğu macerasına konuk ederek gülümsetiyor yüzümüzü…

Tır Kamyonları, bir Yiğit Okur klasiği; hüzünlendiren, güldüren ve düşündüren…

YİĞİT OKUR

YİĞİT OKUR, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 50’li yıllarda Varlık, Yenilik, Mavi dergilerinde şiirleri yayımlandı; aynı dönemde Ugo Betti, Jean Cocteau, Herman Wouk, André Maurois’dan roman, Oyun çevirileri yaptı; Yeni Sabah, Vatan gazetelerinde tiyatro eleştirileri yayımlandı. Cep Tiyatrosu’nun kurucularından olan Okur, bir süre sahneye çıktı. Hukuk öğrenimini sürdürmek için 1958 yılında Cenevre’ye giden Okur’un, birincilikle bitirdiği fakültede tamamladığı doktora tezi, Cenevre Üniversitesi Hukuk Ödülü’ne layık görüldü. 1965’te yurda dönen Okur, aile geleneğini sürdürerek avukatlığa başladı. Bu süreçte çeşitli gazete ve dergilerde, söyleşi ve mesleki makalelerle yetindi. Yaklaşık kırk yıl süren sessizlikten sonra, Yiğit Okur, Hulki Bey ve Arkadaşları adlı romanıyla yeniden yazın dünyasına döndü. O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları adlı öykü kitabıyla 2003 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Deniz Taşları romanıyla 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü aldı.

Yiğit Okur’un Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Hulki Bey ve Arkadaşları, 1999

Güvercinler, 2000

Topal Viktor’un Anıları, 2001

O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları, 2002

Piyano, 2003

Deniz Taşları, 2005

Büyücü, 2007

Tutuklanacaklar Listesi, 2007

Piç Osman’ın Pabuçları, 2009

Sıfırlamak, 2010

Yazamadığım Romanın Öyküsü, 2011

TIR KAMYONLARI

Yazar: Yiğit Okur

Tür: Öykü

Sayfa sayısı: 139

Fiyatı: 10 TL

Yayın tarihi: 13 Aralık 2011

Karadeniz’de Cimbom Fırtınası

Hayat ve Ona Dair Her Şey yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hayat ve Ona Dair Her Şey Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.