Hapis cezası kalkıyorHapis cezası kalkıyor

Yeni yılda Çek Kanunu’nun değişmesi bekleniyor ve o değişiklikle “çekte hapis cezası kalkacak!” Açıklama TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken, hükümetin çalışmalarda sona yaklaştığını söyledi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Çek Kanunu’nun yarattığı tabloyu, “Bin arkadaşımız hapishanelerde. 110 bin dosya var. 50 bin Yargıtay’da çok önemli bir kesim. Toplumun önemli bir sorunu haline geldi” diyerek anlattı.

Konu bir çok kez gündeme geldi ama yeni yılda çek mağdurları için yeni bir adım atılması bekleniyor. Mevcut durumda karşılıksız çek tutarına göre adli para cezasını ödemeyenler hapse giriyor. Bu durumu Palandöken şöyle anlattı:

“Çekte hapis kalkacak. Hükümet kanadının da siyasi partilerin de bu konuda çalışmaları devam ediyor. Herhalde sonuna gelindi. 2003 yılında çıkan yasada, yani 10 bin borcunuz var günlük 100 liradan 100 gün içerde yatmanızı gerektirecek; bu sorun içerde 100 gün yatma ile de bitmeyecek; borcunuz halen devam edecek şeklindeydi.”

Palandöken ekonomik suça, ekonomik ceza verilmesi gerektiğini belirterek, üzerinde çalışılan düzenleme ile hapis cezasının kaldırılmasını, onun yerine çek yasağı gelmesinin öngörüldüğünü söyledi. Palandöken, “Cezası olacak ama ekonomik suça ekonomik ceza olacak. Yani çek kullanamayacak. Çek yasağının koyulması en makulu: 2-3-5 yıl” diye konuştu.

Palandöken, peki bu değişiklik, “hapis kalktı önümüz açıldı diye dolandırıcılığı artırmaz mı?” sorusuna ise “Bu büyük bir kesim olmaz. Bu nedenle değişiklikten yararlanacak gerçek mağdurlara bakmak lazım” yanıtı verdi.

Hapis cezası kalkıyor yazısına ait etiketler : ,
Hapis cezası kalkıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hapis cezası kalkıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.