Hamilelere “Tatilde Sıcaklara Dikkat Edin” UyarısıHamilelere “Tatilde Sıcaklara Dikkat Edin” Uyarısı

Uzmanlar, bunaltıcı sıcakların etkisini gösterdiği yaz günlerinde, huzurlu bir tatil planı yapan hamile kadınların mutlaka muhtemel hava koşullarını değerlendirmesi gerektiğini bildirdi. Tatil planı yapılırken seçilen mekanlar konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlar, hava sıcaklıkları ve nemin çok yoğun olmadığı, tam teşekküllü sağlık kuruluşlarına kolay ulaşılabilecek mekanların tercih edilmesini istiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İnci Öz, gebelikte tatilin eğer uygun ortam ve koşullar sağlanırsa çok rahat geçebileceğini söylüyor. Gebelere fazla güneşin olmadığı saatlerde yüzmelerini tavsiye eden Dr. Öz, “Deniz tercih etmeleri veya çok yoğun olmayan havuzları kullanmaları uygundur. Ayrıca yine sabah erken ve akşam saatlerinde çok yorucu olmayacak şekilde uzun yürüyüşler yapılabilir. Aletlerle yapılan su sporları gebeler için tehlikeli olacaktır” şeklinde konuştu. Tatilde çok yoğun ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durulmasını öneren Dr. Öz, “Hayvansal ve bitkisel proteinlerle sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Açık büfe olan programlar seçilmesi çok uygun olmayabilir. Ayrıca sık sık ve az beslenmeli, günlük sıvı alımı 3-4 litreye kadar arttırılmalıdır” tavsiyelerinde bulunuyor. Güneşte uzun süre kalmama konusunda da bayanları uyaran Öz, “Sıvı kaybına ve sıcaklığın etkisine bağlı ani tansiyon düşmeleri anne ve bebek için riskli olabilir. Cilt, gebelikte hormonların etkisiyle daha fazla leke oluşturmaya meyillidir. Bu sebeple direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmamalı, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular mutlaka kullanılmalıdır” uyarısında bulundu. Gebelik takibinde erken doğum, gebelik tansiyonu gibi riskli durumlar oluşmuşsa tatil için mutlaka doktor görüşü alınmasını isteyen Öz, “Son olarak tatile çıkmadan ve tatil dönüşünde yapılması gereken gebelikle ilgili değerlendirme ve tetkiklerin de aksatılmaması gerekir” dedi.

Hamilelere “Tatilde Sıcaklara Dikkat Edin” Uyarısı yazısına ait etiketler :
Hamilelere “Tatilde Sıcaklara Dikkat Edin” Uyarısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Hamilelere “Tatilde Sıcaklara Dikkat Edin” Uyarısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.