Güvenlik endişeleri Türk borsası için tehlike mi?Güvenlik endişeleri Türk borsası için tehlike mi?

Türkiye borsası salı günü devlet zirvesi ve genelkurmay arasındaki toplantı dolayısıyla düşüşle kapandı.

İstanbul’un lokomotifi IMKB 100 Endeksi, yüzde 1.2’lik düşüşle, 44.371.97 puandan günü tamamladı.

Türk lirası yüzde 0.3 oranında değer kaybedip 1.3320 puanla kapanırken, euro yüzde 0.1’lik düşüşle 1.7753’ten sonlandı.

Türkiye’nin Amerika borsasında işlem gören tek şirketi olan Turkcell İletişim Hizmetleri,New York borsasında 15.08 dolardan işlem gördü.

Finansinvest’in analisti Mert Ülker, ‘Türkiye’deki menkul değerler, yükselen global piyasalarda çekici hale geliyor’ açıklamasında bulundu.

Haziranın ilk haftasında, İstanbul Menkul Değerler Borsası, global piyasalarda en kötü performanslı borsası oldu.

Mert Ülker: ‘Seçimlere doğru yaklaşan bu süreçte, bazı farklı durumlar oluşabilir fakat yine de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın seçim öncesi performansına oldukça olumlu ve pozitif yaklaşmaktayız.’ diyor ve ekliyor. ‘Global risk değerleri yeniden su yüzüne çıkarken, aşağıya doğru hareketlenme ve spekülatif ‘carry trade’ hareketlerinin yarattığı likidite, uzun süredir varolan  açgözlülüğün, biraz da olsa üstesinden gelebilir.’

Türk piyasaları, bu durumda biraz hassas ve kırılgan bir hal alabilir ve aşırı değerlere çıkan Türk lirası, enflasyon riskini tetikleyerek, PKK/Kuzey Irak sorununun olumsuz etkisiyle de birleşebilir.

EPFR Global’in sürüklediği ‘equity’ fonları,hafta sonunda, 2.3 milyon dolar değerinde dışarıya aktı. EPFR Global, ortalama bir milyar dolar değerindeki, 12 Türkiye fonunu da beraberinde sürükledi. BU fonlar son on bir haftanın sonunda net bir şekilde içeriye akış sağladı.

Salı günü, piyasalar kapandıktan sonra hükümet yetkilileri ve genelkurmay yetkilileri saat 17:00 sıralarında biraraya geldi. Bu görüşmelerde güvenlik  sorunları ve Kuzey Irak’a yapılacak olası bir sınır ötesi harekatın detayları tartışıldı. PKK,Kuzey Irak’taki kürt kökenli grup, Kuzey Irak’ta bir özerklik arayışı içinde. 

Bİrçok gözlemciye göre, Türkiye Kuzey Irak’a yapılacak bir operasyonun eşiğinde. ‘Böyle bir hareketin Türkiye’nin dış ilişkileri açısından negatif etkileri olabilir. Kuzey Irak’a yapılacak küçük çaplı bir sınır ötesi harekat bile Türk piyasalarında oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir.’ şeklinde yorumluyor Riedel Araştırma Grubu analisti Ayşe Çolak. Yapmış olduğu yorumda ‘böyle bir operasyonun olasılığı düşük ama tamamen imkansız değildir.’ diyor.

Türk siyasetinde bir dolu belirsizlikler söz konusu. Geniş çaplı bir sınır ötesi Kuzey Irak operasyonu da parlamentonun en az üçte ikisinin onayını gerektiriyor. Yaklaşan genel seçimler öncesinde, 220 sandalyeyle parlamentoya hakim olan iktidar partisinin bu harekata pek sıcak bakmadığı da aleni. Açık olan diğer bir nokta da Türkiye’nin bu sürecinde, genel piyasa yönlendirmeleri dahilinde yatırımcıların çok dikkatli ve ihtiyatlı olması gerektiğidir… 

Polya Lesova’dan derleyen  Tolgahan Kamiloğlu / bigpara.com

Güvenlik endişeleri Türk borsası için tehlike mi? yazısına ait etiketler :
Güvenlik endişeleri Türk borsası için tehlike mi? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Güvenlik endişeleri Türk borsası için tehlike mi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.