Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?

 

b1530540659_1329290802256_1333

İslam dininde gusül, bütün bedenin yıkanması yani boy abdesti alınması anlamına gelir. Boy abdestini gerektiren şey ise cünüplüktür. Boy abdesti almak isteyen kişi öncelikle lavaboya gider ve ihtiyaçlarını giderir. Daha sonra banyoda pislik bulaşma ihtimali olan yerler iyice yıkanarak temizlenir. Bu yerler yıkandıktan sora kişi ” Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye” diyerek niyet eder. Niyet edildikten sonra eller üç kere yıkanır. Eller yıkanırken dikkat edilmesi gereken husus ise eğer parmaklarda yüzük varsa bu bölgelerinde yıkanması için yüzük çıkarılabilir yada yerinden oynatılır. Daha sonra ise kişi üç defa ağzına su verir, bu esnada eğer kişi oruçlu ise boğazından su kaçırmamaya özen göstermelidir. Daha sonra üç defa burna su verilir ve her su verilişinde sol elle burun temizlenir. Burnun temizlenmesinden sonra bütün vücut tepeden tırnağa yıkanır. Ancak bazı kitaplarda ağız ve burna su verilmesinden sonra normal namaz abdestinin alınması ve akabinde vücudun  yıkanması tavsiye edilir çünkü Hazreti Peygamberimiz boy abdestini bu şekilde almaktadır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? yazısına ait etiketler : , , ,
Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.