Güney Koreli rehineler Kızılhaç’a teslim edildiGüney Koreli rehineler Kızılhaç’a teslim edildi

Afganistan’daki Taliban örgütünün serbest bıraktığı 3 Güney Koreli rehinenin Gazne dışında Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim edildiği bildirildi.

Kızılhaç yetkilisi Craig Muller, rehineleri teslim aldıklarını ve Gazne’ye götürdüklerini belirtti.

Muller, rehinelerin sağlık durumuyla ilgili soruya verdiği cevapta, “bu soruya şu an için cevap vermenin zor olduğunu” kaydetti.

Afgan arabulucu Hacı Muhammed Zahir, Taliban’ın 3 Güney Koreliyi serbest bıraktığını ve rehinelerin kendilerine teslim edildiğini belirtmiş, rehineleri Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etmek üzere yola çıktıklarını söylemişti.

Taliban’ın elindeki 16 rehinenin değişik yerlerde tutulduğu tahmin ediliyor. Ahmedi, rehinelerin tümünü serbest bırakmanın zaman alabileceğini söylemişti.

19 Temmuz’da kaçırılan 23 Güney Koreli’den ikisi öldürülmüş, ikisi serbest bırakılmıştı.

Taliban 5 rehineyi daha serbest bıraktı

Afganistan’da Taliban militanlarının, rehin tuttukları Güney Koreli rehinelerden beşini daha serbest bıraktıkları bildirildi.

Şah Baz’a yakın çöl bölgesine bırakılan dört kadın ve bir erkeğin Gazni kenti yakınlarında Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerinin gözetiminde oldukları belirtildi.

Taliban militanları, Güney Koreli yetkililerle yapılan görüşmeler sonucu, rehineleri serbest bırakmayı kabul etmiş, bugün ilk olarak 3 kadın rehineyi serbest bırakmıştı.

Örgüt, 19 Temmuzda kaçırdığı 23 Güney Koreliden ikisini öldürmüş, ikisini bir süre sonra serbest bırakmıştı.
29.08.2007

Kaynak : AA

Güney Koreli rehineler Kızılhaç’a teslim edildi yazısına ait etiketler : , , ,
Güney Koreli rehineler Kızılhaç’a teslim edildi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Güney Koreli rehineler Kızılhaç’a teslim edildi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.