Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez!Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez!

Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez!

Deniz, kumsal ve güneş tatilin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Yıl boyunca sabırsızca beklediğimiz kısıtlı tatil döneminde denizden ve güneşten mümkün olduğunca yararlanmaya çalışırız. Ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi güneşin de fazlası bedenimize ve cildimize ciddi zararlar verebilir.

Eskiden güneşlenmek sağlık kaynağı olarak düşünülüyordu. Ancak modern araştırmaların verdiği bilgiler, güneş ışınlarına fazla maruz kalındığında fayda yerine zarar verdiğini ortaya çıkardı. Çünkü güneş ışını deriye çarptığında deri hücrelerinde gözle görünen ya da görünmeyen kalıcı hasarlara yol açıyor. UV-A, UV-B, UV-C ışınlarından oluşan güneş ışınları derinin üst ve alt tabakalarına etki ederek çeşitli değişimlere neden oluyor. UV ışınlarından UV-A yıl boyunca mevsimlere bağlı olmadan bizi etkilerken, UV-B ışınları özellikle yaz aylarında ve yüksek rakımlı bölgelerde etkisini gösteriyor.

Güneş ışınlarının verdiği zararlar

Zararlı UV ışınlarının verdiği zararların başında: deride incelme, cilt esnekliğinin bozulması, kuruluk, renk değişikliği, kılcal damarların belirginleşmesi, ışığa bağlı yaşlanma ve deri kanserinin oluşma riskini artırması gelir.

Bunların dışında diğer zararları şöyle sıralanabilir:

  • Bağışıklık sistemi baskılanması, 
  • Işığa duyarlı cilt hastalıklarının alevlenmesi,
  • Kırışıklık ve leke oluşumu
  • Gözde katarakt oluşumu

Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez! yazısına ait etiketler :
Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Güneş koruyucuları güneşin zararlarını tamir edemez! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.