Gribe karşı yapılması gerekenlerGribe karşı yapılması gerekenler

Gribe karşı yapılması gerekenler

Uzmanlar, soğuk havaların giderek şiddetini artırdığı son günlerde başta risk grubundaki çocuk ve yaşlılar olmak üzere tüm vatandaşları grip hastalığına karşı uyarıyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Cem Güre, özellikle soğuk havalarda vatandaşların gribe karşı çeşitli tedbirler almaları gerektiğini vurguladı. Dr. Güre, sonbahar ve kış aylarında salgın halinde görülen gribin, başta risk grubundakiler olmak üzere, tüm bireylerde hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilen bir viral enfeksiyon olduğunu söyledi.

Grip salgınından korunmanın ve kışın sağlıklı kalmanın yolları konusunda önerilerde bulunan Dr. Cem Güre, “Özellikle kronik hastaların, yaşlıların, çocukların ve huzurevi, kreş, okul gibi kalabalık ortamlarda uzun süre kalmaması gerekiyor. Bu kişilerin risk grubunda olduklarını için grip aşısı olması gerekiyor.

Özellikle risk grubunda olan kişiler bol bol C vitamini almalıdır. Gribin basit bir hastalık olarak görülmemesi ve kesinlikle küçümsenmemesi gerekiyor. Akut bir virüs hastalığı olan grip, ani başlayan, soğuk algınlığından daha ağır belirtilerle seyreden bir hastalıktır. Yüksek ateş, üşüme-titreme, bitkinlik, baş ağrısı, şiddetli öksürük, boğazda yanma, eklem ve kas ağrıları ile karakterize bir hastalıktır.

Bu semptomlara nezle benzeri burun akması, göz sulanması ve boğaz ağrısı gibi belirtiler de bazen eşlik edebilir. Bahsettiğim tüm bu belirtiler çok çabuk ağırlaşma özelliği gösterir. Belirtiler gerilemez ise mutlaka bir hekime başvurulması gerekiyor. Grip hastalığı, kulak iltihabı, bronşit, zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına neden olmadığı takdirde genellikle bir hafta içinde düzelme eğilimi gösteriyor. Bu süre bazen 2 haftaya kadar çıkabiliyor” diye konuştu.

Soğuk algınlığı ve nezlenin griple büyük benzerlikler taşıdığını kaydeden Dr. Güre, “Soğuk algınlığı da nezle de grip kadar yoğun halsizliğe, öksürüğe ya da ateşe neden olmaz, yatarak istirahat gerektirmez. Çoğunlukla ayakta atlatılan hastalıklardır. Yapılacak en iyi şey, grip virüsünü kaptığınızı anladığınız andan itibaren evde istirahattır.

Hastalanan kişiler gribi 7 gün boyunca bulaştırmaya devam ediyor. Hastalığa yakalanmış kişilerin öksürmesi ve hapşırması ile grip virüsleri damlacıklar içinde
etrafa yayılır ve solunum yoluyla bulaşır.

Bu damlacıklar 2 saat boyunca havada asılı kalabilir. Bu yüzden, aynı ortamda çalışan iş arkadaşları ya da öğrenciler daha çok risk altındadır” açıklamasını yaptı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Cem Güre, ayrıca grip hastalığından korunmak için mutlaka vücudun direncini kuvvetlendirmek gerektiğini, direnci sağlamak için mevsim şartlarına uygun giyinilmesi, iyi ve dengeli beslenme, sıvı tüketimine dikkat etme ve düzenli uykunun basit ama önemli uygulamalar olduğunu sözlerine ekledi.

İHA

Gribe karşı yapılması gerekenler yazısına ait etiketler :
Gribe karşı yapılması gerekenler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Gribe karşı yapılması gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.