Gökçek ten Fransa ya Heykelli TepkiGökçek ten Fransa ya Heykelli Tepki

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fransa Meclisi tarafından kabul edilen “İnkar Tasarısı”na tepkisini dile getirirken, Fransa’nın dünyadaki katliamlarına dikkat çekti. Başkan Gökçek, “Bizim de karşı atak olarak dünyaya bunu duyurmamız lazım. Bunu işittirmemiz lazım. Bunun için de sembol olarak bir Cezayir Anıtı’nı Türkiye’ye dikelim istedik.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Sheraton Otel’de düzenlenen “2011 Türkiye Kültür Zirvesi” öncesi Fransa Meclisi’nde kabul edilen inkar tasarısı üzerine verilecek tepkilere ilişkin soruları cevaplarken, Cezayir Anıtı’nın maketinin fotoğrafını da gazetecilere gösterdi. Fransa’ya değil, doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı Sarkozy ve onun gibi düşünenlere karşı ciddi bir tepki koyabilmek amacıyla pek çok düşünceleri olduğunu dile getiren Başkan Melih Gökçek, “Bu tepki Fransızlara karşı değil, bütün Fransızları bu manada hedef almak son derece yanlış olur, çünkü bu karara karşı çıkan pek çok Fransız var. Dolayısıyla bizim tepkimizin Sarkozy’ye karşı olduğunu ortaya koymak lazım.” diye konuştu.

Türkiye’nin “Ermeni katliamıyla” suçlanmasının kabul edilemeyeceğine vurgu yapan Başkan Gökçek, Cezayir başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında, hatta Türkiye’de, Gaziantep’te bile Fransız mezaliminin meşhur olduğuna dikkat çekti. İlköğretim ve lise tahsilini Gaziantep’te yaptığını söyleyen Başkan Gökçek, “Bu yıllarımızı hep Fransız mezalimini öğrenmekle geçirdik. Dolayısıyla bu mezalim dünyanın her tarafında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Bizim de karşı atak olarak dünyaya bunu duyurmamız lazım. Bunu işittirmemiz lazım. Bunun için de sembol olarak bir ‘Cezayir Anıtı’nı Türkiye’ye dikelim’ dedik.” dedi.

Yaklaşık 6-7 yıl önce “Ermeni Soykırımı’nı İnkar Tasarısı” gündeme geldiğinde, Fransa’nın Cezayir’de yaptığı katliamı simgeleyen bir anıt maketi yaptırdığını ve Belediye Meclisi’ne sunduğunu anımsatan Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “O maketi daha sonra ben Cezayir elçisine hediye ettim, onun odasında durur maket. Şimdi kısmetse o maketi yeniden ilk Belediye Meclisi toplantısında önerge olarak gündeme getireceğiz ve komisyona havale edeceğiz. Sonra şubat ayının sonunu bekleyeceğiz. Şubat ayının sonuna kadar eğer senato bu konuya ele almaz veya ele alır da reddederse, tekrarlıyorum bizim gayemiz ülkeler arası çatışma değil, anıtı dikmeyiz. Şubat ayına kadar böyle bir karar çıkarsa, sadece anıt değil, neler yaptığımızı çok daha iyi görürsünüz. Çünkü bunu takip eden pek çok etkinliğimiz daha olacak. Hazırladığımız etkinliklerimiz var.”

“BİZE DÜŞEN GÖREV Sarkozy’Yİ GÖNDERMEK”

Konuya ilişkin sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düştüğünün altını çizen Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu olayı tepkisiz bırakmak kesinlikle mümkün değil. Saygısızlık yapan karşılığını almalı. Ben yıllarca; binlerce kez yurt dışından gelen başbakan, devlet başkanı karşıladım. Hiçbirine karşı bir saygısızlık yapmadım. Ama Sarkozy’nin özellikle Sayın Abdullah Gül’e karşı yaptığı saygısızlığı, Türkiye’ye geldiğinde karşılıksız bırakmadım. Bu da gerçekten o zaman ses getirdi. Fransa’da bile bütün gazetelerde söz konusu oldu. Sarkozy’nin yaptığı yanına kalmayacak. Bize düşen en büyük görevin bu seçimde Sarkozy’yi göndermek olduğuna inanıyorum. Çünkü Fransa’da Ermeniler varsa Fransa’da Türkler de var. Fransa’da Müslümanlar da var. Onların da oyları var. İnşallah onların oyları da Sarkozy’yi iktidardan gönderecek diye düşünüyorum.”

“ANITTA CEZAYİR MARŞI ÇALINACAK”

Bir gazetecinin, “Anıta bir buton koyulup koyulmayacağına ilişkin” sorusunu yanıtlayan Başkan Gökçek, “Çok değişik şeyler yapacağız. Benim düşündüğüm şeylerden birisi, oraya bir buton koyalım. Basıldığında Paris elçiliğinin karşısında her zaman Cezayir Marşı çalınsın.” diye konuştu.

Ayrıca, başta Fransa Büyükelçiliği’nin karşısı olmak üzere Ankara’nın değişik yerlerine de değişik kiosklar koymayı planladıklarını ifade eden Başkan Gökçek, bu kiosklarda Fransa’nın dünyanın dört bir yanında yapmış olduğu zulümlerden örneklerin sergileneceğini açıkladı. İnternette gördüğü bir fotoğrafı gündeme getiren Başkan Gökçek, “Dün sabaha karşı Twitter’a girdim, bir arkadaşın gönderdiği resmi gördüm. Ürpermemek elde değil. Fransızlar insanların kafalarını kesmiş ve ellerinde tutuyorlar. O kadar cani bir davranış içinde bulunmuşlar.” dedi.

“SAYIN BAŞBAKAN’LA PROJELERİ KONUŞTUK”

Başkan Gökçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin içeriğinin sorulması üzerine de “Sayın Başbakan’la başta fuar meselesi olmak üzere Ankara’yla ilgili değişik şeyler görüştüm. Sayın Başbakanımıza Ankara’daki kapı girişlerini takdim ettim, fikirlerini aldım” açıklamasını yaptı.

Bir gazetecinin, “Renault’dan elektrikli araç alımı ile ilgili yaptığınız anlaşmanın akıbeti ne olacak?” sorusuna da Başkan Gökçek, şu cevabı verdi: “Renault ile anlaşmamızı askıya alacağız. Elektrikli olarak 100 araç alıyorduk. Hatta o konuda arkadaşlarımız sipariş vermek üzereydiler. Onları almaktan bir kere kesinlikle vazgeçeceğiz. Önümüzdeki ay da Belediye Meclisi’ne bir başka önergemiz olacak. Paris ve Degol isimlerinin değiştirilmesi için. Bu caddelerin isminin değiştirilmesini Şubat ayı sonuna yani Fransız Senatosu kararına kadar bekleteceğiz. Menfi bir karar çıkarsa o konuda da kesinlikle sert bir tavrımız olacak. Belki Türkiye’deki yani içimizdeki Fransızlar için de bir anıt dikeriz.”

Başkan Gökçek, soruların ardından, medya mensuplarına Fransız Büyükelçiliği’nin karşısına yerleştirilmesi planlanan Cezayir Anıtı’nın daha önce yapılan maketinin fotoğrafını gösterdi.

Twitter’ı Sallayan Fransa YorumlarıTürkiye’den Fransa’ya İlk Tepkiler

Gökçek ten Fransa ya Heykelli Tepki yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Gökçek ten Fransa ya Heykelli Tepki Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.