Gençler ve cinsellikGençler ve cinsellik

Gençler ve cinsellik

Cinsel etkinlik yaşı gittikçe küçülüyor. İstenmeyen gebelikler, her gün sayısı artan kürtaj vakaları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardaki artış.

Avrupa ile hala aramızda toplumsal baskılar nedeni ile uçurumlar olduğu açık ve net ortada. Cinsel eğitimin ergenlik çağı beklenmeden, ilk önce ailede başlaması gerekiyor. Ancak çocuk bu eğitimi ne ailede ne de okulda bulabiliyor. Gençler, cinsel bilgi açlıklarını televizyon, gazete veya internetten gidermeye çalışıyor ve gençlerin edindikleri yanlış bilgilerle de aşırı beklentiye girdiği saptanmıştır.

Gençlerin cinsel sorunları…
Gençler en çok `erken boşalma`, `sertleşme problemi`, `penis boyu` ve `ilk gece ilişki korkusu
Genç kızlar ise kızlık zarı, ilk gece endişesi, ağrılı ilişki ve ilişkiden korku

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, ÇÜ Yaşam Boyu Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen “Kadın Kanserlerinde Erken Tanı ve Koruma” konulu konferansında, “Kadınların rahim ağzı henüz gelişmediği için diğer hemcinslerine oranla kanser riskini çok daha fazla arttırdığı açıklanmıştır. Kanser özellikle erken yaşta ilişkiye girmeye başlayan kadınların % 80`inde kendini gösteriyor. Nedeni, cinsel ilişki döneminde de rahim ağzının gelişmeye devam etmesi. Hiç doğum yapmayan kadınlar rahim içi ve yumurtalık kanseri riski taşırken, çok doğum yapan kadınlar rahim ağzı kanseri riskini taşıyor.” dedi.

İlk deneyimin önemi nedir?
Gencin bütün hayatına yansıyan ilk başarı veya ilk başarısızlığı. Performans endişesi üst sınırdadır. Nedeni, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmemek ve bekâretin çok vurgulanması sebebi ile cinsel deneyim eksikliği yüzde 100 vardır.

 

Gençler ve cinsellik yazısına ait etiketler :
Gençler ve cinsellik yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Gençler ve cinsellik Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.