Filler Düşmanlarını Kokudan TanıyorFiller Düşmanlarını Kokudan Tanıyor

ABD’de yayımlanan bir araştırmaya göre, filler, dost ve düşmanlarını kokuları ve kıyafetlerinin rengine göre saptıyor.
filler.jpg

Current Biologie dergisinin 18 Ekim sayısında yayımlanan araştırma, Kenya’da fillerin kendilerine saldıran yarı göçer Massai savaşçılarının giydiği kıyafetlerle, çiftçilik yapan ve fillere dokunmayan Kamba kabilesinin giydiği kıyafetleri birbirinden ayırdığını gösteriyor.

Fillerin, genellikle Massai kabilesinin gençleri tarafından tercih edilen kırmızı renkli giysilere de tepki gösterdiğini belirtilen bilim adamları, araştırmanın, her hayvanın duyulara dayalı göstergelere dayanarak ayrım yapabileceğini kanıtlayan ilk deneysel çalışma olduğunu kaydetti.

Araştırmada, fillerin beyaz kıyafetler giymiş kişilere tepki vermedikleri, kırmızı giysili kişilerden ürktükleri, 5 gün boycunca bir Massai tarafından giyilmiş kıyafeti görür görmez ise uzaklaştıkları ve sakinleşmelerinin zaman aldığı görüldü.

Filler Düşmanlarını Kokudan Tanıyor yazısına ait etiketler : , , ,
Filler Düşmanlarını Kokudan Tanıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Filler Düşmanlarını Kokudan Tanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.