Fiat ve Tofaş Geniş Kapsamlı Bir Niyet Mektubu İmzaladıFiat ve Tofaş Geniş Kapsamlı Bir Niyet Mektubu İmzaladı

Koç Holding-Fiat Group Automobiles ortaklığı ile Türkiye’de faaliyet gösteren Tofaş ile Fiat, Avrupa pazarları için yeni bir hafif ticari aracın ortak olarak geliştirilmesi ve Bursa’da üretilmesi konusunda geniş kapsamlı bir niyet mektubu imzaladı

Fiat ve Tofaş geniş kapsamlı bir niyet mektubu imzaladı

2009 yılının ikinci yarısında satışa sunulması planlanan yeni araç, Tofaş’ın halihazırda ürettiği Fiat Doblo’nun yerini alacak. Fiat Doblo’nun üretimine başlandığı 2000 yılından bu yana kendi segmentinde sınıfının lideri olması, Fiat’ın 263 projesini Tofaş’a vermesinde en büyük etken oldu.

Fiat ve Tofaş’ın bu projedeki amacı, modern, dayanıklı ve ilgi çekici olması planlanan kompakt, ekonomik ve çok amaçlı bir hafif ticari araç tasarlamak. Tofaş Bursa Fabrikası’nda yılda 120.000 adet olarak üretilecek yeni hafif ticari aracın üçte ikisi ihraç edilecek.

Yeni projenin araştırma-geliştirme ve üretime başlangıç maliyetleri dahil olmak üzere toplam yatırımın 370 Milyon Euro dolayında olacağı öngörülüyor.

263 projesi ile ilgili bir açıklama yapan Tofaş CEO’su Ali Pandır, gerçekleşecek yatırım miktarının Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olduğunu belirtti. Pandır sözlerine şöyle devam etti: “Tüm özelliklerini alt alta koyduğumuzda Doblo’nun yerini alacak bir ticari aracın Türkiye’de üretilmeye devam etmesinden daha doğal bir süreç olamazdı. Ancak bu projenin alınması bizim için en az Fiat Linea, Minicargo projelerinin alınması kadar zorlu oldu. Ancak Tofaş olarak, her Doblo’da alın teri bulunan, adeta kendisi için ekmek teknesi olmuş bir aracı bırakmamız söz konusu olamazdı.”

Fikri mülkiyet haklarının Minicargo’da olduğu gibi bu projede de Tofaş’a ait olacağını söyleyen Pandır, 263 projesinin ihracat taahhüdü öngörmesi sebebiyle Tofaş için son derece önemli bir proje olduğunun altını çizdi.

Fiat ve Tofaş Geniş Kapsamlı Bir Niyet Mektubu İmzaladı yazısına ait etiketler : , , , , , , ,
Fiat ve Tofaş Geniş Kapsamlı Bir Niyet Mektubu İmzaladı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Fiat ve Tofaş Geniş Kapsamlı Bir Niyet Mektubu İmzaladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.