Fatih’in Fedaisi Kara MuratFatih’in Fedaisi Kara Murat

Türkiye’nin ilk Dolby Atmos aksiyon filmi olma özelliği taşıyan “Fatih’in Fedaisi ‘Kara Murat” filmi bugün vizyona girdi.

Korkusuz, genç ve gözü pek bir akıncı beyi olan Kara Murat, Osmanlı ve Bizans İmparatorlukları arasında Sırbistan’da yaşanan savaşta, Bizans askerlerinin arasına tek başına girip, çatışmaların kaderini belirleyebilen bir savaşçıdır. Osmanlı sınırlarını koruyarak ve savaşta elde ettiği başarılarla cesaretini bir kez daha kanıtlayan Kara Murat, Bizansı’ın da dikkatini çeker. Ülkesini, halkını, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve de ailesini korumak için canını ortaya koyar. Fakat Sultan Murat’ın kardeşi olan Orhan Çelebi’nin tek hedefi tahta geçmektir. Öte yandan Sultan Murat’ın padişahlığı genç ve cesur oğlu Sultan Mehmet’e bırakır. Sultan Mehmet’in gençliğinden cesaret alanlar durumu fırsat bilip, kumpas kurarlar.

Peki bu dolby atmos nedir?

Dolby Labaratuarlarının sinema salonları için geliştirdiği yeni nesil ses teknolojisi Dolby Atmos’u piyasaya sundu.

Türkiye’ye baktığımızda Alışveriş merkezlerine kurulu dev sinema salonları yapılmadan önce bir çok sinema Dolby Streo ses sistemini bile sadece en büyük salonlarında kullanıyorlardı. Kalan salonlarındaysa bildiğimiz monolog eski ses sistemleri vardı. Teknolojinin hızla gelişmesi, rekabetin artması gibi sebeplerle ülkemizde ki yeni kurulan salonlar teknolojiye ayak uydurdu ve salonlarının bir çoğunda Dolby Digital ses sistemine verdi. O gün bugündür halen salonların bir çoğunda ses sistemi konusunda yenilemeye gidilmemiştir. Ülkemizde sinemalarda hala en yaygın olarak Dolby Digital 5.1 ses sistemi kullanılmaktadır. Bazı sinemalarda en büyük salonlarına yada 3D salonlarında Dolby Digital Surround EX ses sistemi kullanmaktadır.

Dünya’da 3D görüntü devriminin yaşanmasından sonra ses sisteminde ki hızlı gelişme ile birlikte artık biz sinema izleyicileri kendimizi filmin tam içinde hissedebileceğiz. Doly Atmos da salonun yanları hariç üstlerine de hoparlör eklenmiş. Nesne yönelimli ses mimarisi kullanılarak çalışan sistemde 128 kanala eşdeğer ses otomatik olarak hoparlöre karışmayacak ve netliği bozulmayacak şekilde oluşturulur.

 

Fatih’in Fedaisi Kara Murat yazısına ait etiketler :
Fatih’in Fedaisi Kara Murat yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Fatih’in Fedaisi Kara Murat Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.