F-16 lar Köylüleri VurduF-16 lar Köylüleri Vurdu

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde, kaçakçılık yapan şahıslara karakoldan ve F-16 savaş uçaklarından açılan ateş sonucu 35 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İddiaya göre Kuzey Irak sınırında terörist oldukları sanılan büyük bir grubun Türkiye’ye giriş yaptığını tespit eden güvenlik güçleri önce taciz ateşi açtı. Ardından da F-16 savaş uçakları bölgeyi bombaladı. Olayda 35 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Söz konusu grubun, kaçakçılık yapan köylüler olduğu ve katırlarla Türkiye’ye kaçak mazot getirdikleri belirtildi. Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirilen 3 cenaze daha sonra Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ağır yaralanan M. Ali Tosun ve Serhat Ürek adlı iki kişinin ise Şırnak’taki tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

Olayın duyulmasının ardından köye giden Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, 30 kişinin hayatını kaybettiğini, cesetlerde ağır yanıklar olduğunu açıkladı.

Bu arada Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde yaşayanla, ölen kişilerin, kaçak akaryakıt ticareti yapan kişiler olduğunu ileri sürdü.

19 KİŞİNİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Cenazesine ulaşılan 19 kişinin isimleri belli oldu. Buna göre yaşamını yitiren köylülerin isimleri şöyle: Özcan Uysal, Nevzat Encü, Salih Encü, Ferhat Encü, Şervan Encü, Osman Kaplan, M. Ali Tosun, Nadir Almak, Yüksel Ürek, Salih Ürek, , Adem And, Hamza Encü, Cemal Encü, Sivan Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Selam Encü, Aslan Encü, Celal Encü

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Şırnak Valiliği, sınırdaki olayda 35 kişinin öldüğünü, 1 kişinin yaralandığını belirtti.

Şırnak Valiliği Kriz Merkezi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ın ilimiz Uludere ilçesine yakın sınırında 28.12.2011 Çarşamba günü gerçekleştirilen hava harekatı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetmiş, 1 kişi yaralanmıştır. Konu ile ilgili gerekli adli ve idari tahkikat başlatılmıştır” denildi.

ULUDERE BELEDİYE BAŞKANI: 30 ÖLÜ VAR

Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, Ortasu köyünde F-16 savaş uçaklarından atılan bombalar sonucu 30 kişinin öldüğünü söyledi.

İddialara göre, Kuzey Irak sınırında terörist oldukları sanılan büyük bir grubun Türkiye’ye giriş yaptığını tespit eden güvenlik güçleri, taciz ateşi açtı. Ardından F-16 savaş uçakları bölgeyi bombaladı. Söz konusu grubun, kaçakçılık yapan köylüler olduğu ve katırlarla Türkiye’ye kaçak mazot getirdikleri ileri sürüldü. Olayın ardından köye giden Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, 30 kişinin hayatını kaybettiğini, cesetlerde ağır yanıklar olduğunu söyledi.

F-16’lar Kaçakçıları Vurdu

F-16 lar Köylüleri Vurdu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

F-16 lar Köylüleri Vurdu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.