Eski şampiyon kendisine göre bir yarış aracı yaptıEski şampiyon kendisine göre bir yarış aracı yaptı

Ralli dünyasının yıldız pilotlarından olan Colin McRae, parkurlardan uzak kaldığı sırada kendisine bir yarış aracı tasarladı. “R4” adını verdiği bu süper otomobilin yakın zamanda seri üretime geçmesi bekleniyor.Adına bilgisayar oyunları yapılan ve ralli parkurlarının efsanesi haline gelen eski Dünya Ralli Şampiyonu Colin McRae, özel yarışlar dışında bir süredir parkurlarda gözükmüyordu. Ancak bu spora ve otomobillere ne denli düşkün olduğu bilinen McRae, sessizliğini bir bozdu, pir bozdu.
Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de düzenlenen, hız, otomobil ve klasik tutkunlarını biraraya getiren geleneksel Goodwood Festivali’ne gelenler, şimdiye kadar hiç görmedikleri ve duymadıkları bir yarış aracıyla karşılaştılar. Üstelik aracı tanıtan, kahraman gibi gördükleri Colin McRae’den başkası değildi. McRae, kendi geliştirdiği ve “R4” adını verdiği bir yarış otomobili getirmişti.

2008’de satışa çıkacak

Yol izni bulunan, ancak gücü ve özellikleriyle parkurlarda hayli ses getirecek araç, McRae’nin kendisi tarafından tasarlanmış. Şasisi ise yarış araçları hazırlama şirketi olan DJM’den Dave Plant tarafından tamamlanmış.Ralli, rallikros, pist yarışı ve hatta buz yarışları için de uygun bir otomobil yarattıklarını söyleyen McRae, henüz testlere devam ettiklerini, sonbaharda R4’le ilk kez yarışa katılmayı planladıklarını belirtiyor. R4’ün yol otomobili olarak satılmaya başlanması ise 2008 yılının sonlarını bulabilecek. Aynı zamanda 100 yıldan fazla bir zamandır İskoçya’da tasarlanıp üretilen ilk otomobil olma özelliğine de sahip R4, McRae’ye göre motorsporlarını daha düşük bütçelerle yapabilmeye imkan verecek.

Oyun kahramanıydı

Üretim ve geliştirme çalışmaları için 1 milyon sterlin harcanması beklenen R4, aslında öncelikle bir video oyununun karakteri olarak doğmuş.

Colin McRae’nin video oyunlarını tasarlayan ekibin ürünü olan bu araç, bilgisayarda tasarlandıktan sonra prototip haline getirilmiş. R4’ün üzerinde 2.5 litre hacimli, dört silindirli bir motor bulunuyor. Turbosu olmayan motorun 350 HP civarında güç ürettiği belirtiliyor. Performance değerleri tam olarak kesinleşmese de, 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniye civarında tamamladığı belirtiliyor.

DJM’in geliştirdiği 6 ileri sıralı vites kutusuyla donatılan araç, isteğe bağlı olarak arkadan itişli ya da dört tekerlekten çekişli olarak imal edilecek. Tabii R4 için, farklı amaçlar için başka motorlar da düşünülüyor. Örneğin 2.2 çift turbolu ya da 3.0 V6 çift turbo gibi. Yol yarışları için 500 HP, daha sıkı yarışlar için de 700-750 HP üretebilecek motorlar da düşünülüyor.

Tamamen yarış için düşünüldüğünden elektrikli camlar, halı, CD çalar ya da klima gibi unsurları olmayacak. Fiyatının ise 150 bin Sterlin civarında olabileceği tahmin ediliyor. Tabii ekstralar hariç. Ancak otomobili motorsporları tarihinin en önemli simalarından birinden satın almak standart donanıma dahil.
 
23.07.2007

Kaynak : Milliyet

Eski şampiyon kendisine göre bir yarış aracı yaptı yazısına ait etiketler : , , , ,
Eski şampiyon kendisine göre bir yarış aracı yaptı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Eski şampiyon kendisine göre bir yarış aracı yaptı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.