Esad sonunda boyun eğdiEsad sonunda boyun eğdi

Suriye, dokuz aydan bu yana süren iç karışıklığın sona erdirilmesi için Arap Birliği’nin teklifini kabul ederek, yabancı gözlemcilerin ülkeye davet edilmesini kabul etti.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal El-Makdad ve Arap Birliği Genel Sekreteri Yardımcısı Ahmed Bin Heli, söz konusu anlaşmayı Mısır’ın başkenti Kahire’de imzaladı. Arap Birliği’ne bağlı bir diplomat, anlaşmanın imzalandığını doğruladı.

Suriye, Arap Birliği’nin sunduğu barış planının diğer maddelerini kabul etse de, yabancı gözlemcilerin ülkeye kabul edilmesi konusunda haftalardır uzlaşmacı bir tavır sergilemiyordu.

Arap Birliği, barış planına zamanında olumlu cevap vermemesi nedeniyle Suriye’nin üyeliğini feshetmiş ve Şam hükümetine karşı yaptırım kararı almıştı.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZ KORUNACAK”

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Protokolü imzalamak Arap Birliği’yle işbirliğinin başlangıcı olacak ve yabancı gözlemcileri memnuniyetle karşılayacağız” dedi.

Muallim, toprak bütünlüklerinin protokoldeki sekizinci madde tarafından korunduğunu belirtti. Suriyeli bakan, “Arap Birliği anlaşması, mevcut yapıları korur ve yabancı ülkelerin müdahalesini engeller… Burada sivillerin korunmasından söz ediyoruz” ifadesini kullandı.

SURİYE’NİN TEKLİFİ REDDEDİLMİŞTİ

Suriye, Aralık ayında Arap Birliği’ne götürdüğü teklifte, gözlemcilere ilişkin protokolün Şam’da imzalanmasını, protokolün imzalanması halinde, “üyeliğinin askıya alınması” ve “ekonomik yaptırım” kararlarının geçersiz sayılmasını istemişti.

Arap Birliği ise Suriye’nin uluslararası gözlemcileri kabul etmemesi, siyasi tutukluları serbest bırakmaması ve protestoculara sert müdahalesine son vermemesi nedeniyle 3 Aralık’ta Şam hükümetine karşı yaptırım kararı almıştı. Bu karar altında, Suriyeli 19 yetkilinin mal varlığının dondurulması ve bu kişilere seyahat yasağı getirilmesini kararlaştırmıştı.

 

Esad sonunda boyun eğdi yazısına ait etiketler : ,
Esad sonunda boyun eğdi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Esad sonunda boyun eğdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.