Ereksiyon sorununda ‘huzursuz bacak’ ayrıntısıEreksiyon sorununda ‘huzursuz bacak’ ayrıntısı

Ereksiyon sorununda 'huzursuz bacak' ayrıntısı

Ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin onda birinde huzursuz bacak sendromu var… Konuyla ilgili bir araştırma yapan CİSED bu sendromu yaşayan erkeklerin ereksiyon sorununa diğer erkeklere oranla daha yatkın olduklarını açıkladı.

Ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin onda birinde huzursuz bacak sendromu var
 
Otururken ya da yatarken bacaklarda hissedilen ve özellikle geceleri artış gösteren rahatsızlık ve huzursuzluk hissi tıpta “Huzursuz Bacak Sendromu” olarak adlandırılmaktadır. Tam olarak nedeni bilinemeyen bu durum toplumun yaklaşık %5-10’unda görülmektedir.

Son dönemde yapılan çalışmalarda huzursuz bacak sendromuna sahip olan erkeklerin ereksiyon sorununa diğer erkeklere oranla daha yatkın oldukları bulunmuştur. Cinsel konularda toplumu bilgilendirmeyi ve farkındalığı arttırmayı amaçlayan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) bu önemli konuda bir basın açıklaması yaptı.  

Ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin onda birinde huzursuz bacak sendromu var

Adı çok fazla bilinmese de huzursuz bacak sendromu’nun yaklaşık toplumun yüzde 5-10’unda görülen bir sorun olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; şunları söyledi:

”Bu durumu yaşayan kişiler özellikle otururken ya da yattıklarında bacaklarında tarif edilmesi güç bir rahatsızlık hissi duyarlar. Bunu kasılma, gerilme, ürperme, kaşınma, ağrıma, yanma, karıncalanma gibi ifadelerle tarif etmeye çalışırlar.

Bazen bu durum kollarda, ayaklarda ya da vücudun başka bölgelerinde de ortaya çıkabilir, ancak yaygın olarak bacaklarda görülür. Kişi hareket halinde iken bir sorun yaşanmaz, ancak dinlendiği ya da gece yattığı zaman ortaya çıkar. Bu durum uykuya dalma sırasında ya da uyanıkken ortaya çıkar ve kişide o rahatsız edici histen kurtulmak için bacağını sürekli hareket ettirme isteği doğar.

Bu kişiler sürekli bacaklarını sallarlar, yatakta rahat edemezler, uykuya dalmakta zorluk çekerler, insomnia (uykusuzluk hastalığı) yaşayabilirler, bazen sosyal ortamlarda ve toplantılarda da bacakları kontrolsüz bir şekilde hareket ettirme isteği oluşabilir. Bu kişiler misafirliğe gitmekte, televizyon seyretmekte ve yolculuk yapmakta zorlanırlar ve sürekli ayağa kalkıp hareket etme ihtiyacı içinde olurlar.”

Bu sendromu yaşayan erkeklerde cinsel sorunların görülme oranı da yüksek olabildiğini belirten Dr. Keçe; şunları dedi:

”Bu kişilerde yaşam ve uyku kalitesinin düşmesine ve depresif bir ruh haline  bağlı olarak cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorunları ortaya çıkabiliyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği olarak 2007 den bu yana ereksiyon sorunu nedeniyle bize başvuran 364 erkeğin 38 inde huzursuz bacak sendromunun da soruna eşlik ettiğini belirledik. Bu da yaklaşık onda bir oranı işaret etmektedir.

Bu, önemli ve üzerinde düşünülmesi ve araştırmalar yapılması gereken bir rakamdır. Şu aşamada hangisinin önce ortaya çıktığı ve hangi mekanizmanın işlediği bilinmemektedir. Organik bir bağlantı olabileceği gibi, psikolojik olarak da bir ilişki söz konusu olabilir.”

Uyku sorunları cinselliği etkiler

Uyku sorunlarının cinsel yaşamı olumsuz etkilediğini ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak şunları söyledi;

“Huzursuz bacak sendromu dışında verimli ve rahat bir uyku almayı engelleyen başka rahatsızlıklar da vardır, bunlar “insomnia” adı verilen uykusuzluk hastalığı, horlama ve uyku sırasında solunumun 10 saniye ya da daha fazla durmasına yol açan uyku apnesidir. Kişi yeterli uyku alamadığında huzursuz, yorgun, keyifsiz olur, dikkatini kolay toparlayamaz.

Ayrıca yeterli uyku alınamaması nedeniyle dolaşımdaki testosteron miktarının azalması ve stres hormonu kortizolün salınımının artması cinsel sorunlara yol açabilir. Bilindigi gibi testosteron hem erkeklerde ve hem de kadınlarda cinsel istekten sorumlu olan bir hormondur ve kandaki düzeyi uykusuzluk, stres, anksiyete, depresyon, evlilik sorunları, iç çatısmalar gibi duygu durumdaki değisikliklerden etkilenir. Yani cinselliğin  en büyük düşmanlarından biri düzensiz uykudur” dedi.

Yurtdışında yapılan çalışmalarda uyku apnesinin de ereksiyon sorunu ile ilişkili olabileceğinin ortaya çıkarıldığını söyleyen Psk. Bacanak; ”Yurtdışında bu konuda yapılan çalışmalarda uyku apnesi ile ereksiyon sorunu arasında bir ilişki olduğu ve uyku apnesi tedavi edildiğinde ereksiyon sorununda da belirgin ölçüde düzelme olduğu tespit edilmiştir.’’ diye ekledi.

Huzursuz bacak sendromu eşi de olumsuz etkiler

Erkekteki uyku sorunlarının eşlerini de olumsuz etkilediğini söyleyen  CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık ise; şöyle dedi:

“Huzursuz bacak sendromu yaşayan bir erkek bacaklarındaki rahatsızlık hissinden kurtulmak için sürekli bacaklarını hareket ettirir, sallar. Yatakta rahat yatamaz. Sürekli kalkmak, odada dolaşmak, hareket halinde olmak ister. Bu eşin de uykusunun bölünmesine ve rahatsız olmasına neden olabilir. Eşin de yaşam kalitesi ve psikolojisi bu durumdan etkilenir. Sorunun kaynağının bulunması ve tedavi edilmesi önemlidir. Uyku sorunlarının tedavisinde ilaç tedavisinin yanıdıra, yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler, rahatlama ve gevşeme egzersizlerinin öğrenilip uygulanması, hipnoz ve EFT gibi teknikler de faydalı olacaktır.’’

Cinsel konularda ciddi ve akademik düzeyde araştırmalar yapan CİSED cinsal sağlık konularında vatandaşların şikayetlerini de dinliyor; www.cised.org.tr

Haber 7

Ereksiyon sorununda ‘huzursuz bacak’ ayrıntısı yazısına ait etiketler :
Ereksiyon sorununda ‘huzursuz bacak’ ayrıntısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ereksiyon sorununda ‘huzursuz bacak’ ayrıntısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.