Erdoğan: “Biz bir operasyon kararı aldık”Erdoğan: “Biz bir operasyon kararı aldık”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Altını çizerek ve seçerek bir kelimeyi kullanmak istiyorum; Biz bir savaşın peşinde değiliz. Biz bir operasyon kararı aldık” dedi.

Ulusal Basın Kulübünde soruları yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin ”ABD’nin ya da Irak’lı Kürt liderlerin, Türk askerlerinin sınırdan çekilmesi konusunda ne yapması gerektiğini söyleyebilir misiniz?” sorusuna, ”Şu anda Türkiye’nin sınırları içerisinde ne kadar askerimizin nerede konuşlanacağı kararını herhalde Türkiye’den başka kimse veremez” yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan ”PKK’nın gerçekleştirdiği terör olayları ile ilgili Türkiye’de artan bir milliyetçilik olduğu, Kürt kökenli Türklere yönelik bir kızgınlık sergilendiği ve DTP’nin bürolarına yönelik tepkiler yaşandığının” ifade edilmesi üzerine şunları kaydetti:

”Her şeyden önce şunu söylemem lazım; Kürt kökenli vatandaşlarımıza karşı yapılmış herhangi bir şey söz konusu değildir. Halkımızın özellikle ortaya koyduğu tepki terör örgütüne ve terör örgütüne karşı destek verenlere yöneliktir. Açık destek verenler var. Bu tür tahrike zemin hazırlamamak gerekir. Tabii bunlar düşündürücü şeyler.

81 vilayette bir çok demokratik gösteriler olmuştur. Ama bu gösterilerde halkımız sadece demokratik çerçeve içerisinde teröre karşı, şehitlerimizi sahiplenme noktasında tavrını ortaya koymuştur. Bu da tabii demokratikleşme sürecinde bu hassasiyeti yakalamış olan Türk halkının gerçekten başarılı bir sınavıydı. Halkımla bundan dolayı da gurur duyuyorum.”

”PKK ile yaşanacak bir çatışmanın Türkiye’nin güneydoğusundaki ekonomisine nasıl bir etkisi olur?” sorusuna Erdoğan, ”Altını çizerek ve seçerek bir kelimeyi kullanmak istiyorum; Biz bir savaşın peşinde değiliz. Biz bir operasyon kararı aldık. Bunu özellikle vurgulamam lazım. Yapacağımız bir operasyondur ve bunun şeklini tamamen teknik kadrolarımız başta Genelkurmay olmak üzere onlar en iyi şekliyle bilir ve Güneydoğu Anadolumuzda veya ülkemizde herhangi bir sıkıntı sebebi olacağına ihtimal dahi vermiyorum” yanıtını verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin ”Operasyon yapılacak yani?” şeklindeki sözleri üzerine, ”Biz operasyon yapma iznini aldık sadece…” yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan, ”Nereden aldınız?” sorusu üzerine ”TBMM’den aldık, operasyon yapma iznini…” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Fransa’da yakalanan PKK’lı teröristin, tutuksuz yargılanma sürecinin devam etmesine yönelik verilen karardan sonra oradan kaçmış olması ve Avusturya’dan Irak’a geçmesine zemin hazırlanması, iki AB üyesi ülkenin, çok ciddi bir affedilmez yanlışıdır” dedi.

”Gereken uluslararası desteğin ve işbirliğinin bulunmadığı bir ortamda Türkiye, kendisini ve halkını teröre karşı koruma hakkını tabiatıyla kullanacaktır. Zira, devletler, toprak bütünlüğünü ve kendi vatandaşlarını korumak yükümlülüğü altındadırlar” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”ABD ile ilişkilerimiz bakımından bugün bizim için hayati önem taşılan iki öncelikli konu bulunmaktadır. Bunlar, 1915 olaylarına ilişkin tasarı ve Irak’ın kuzeyindeki kabul edilemez bölücü terör örgütü PKK’nın mevcudiyetidir.”

1915 olaylarına ilişkin tutumunu Başkan Bush’a da ilettiğini kaydeden Erdoğan, görüşlerini ayrıntılarıyla aktardığını ifade etti. Erdoğan, ”Temennim odur ki inşallah ABD Kongresi böyle bir kararı ‘Demokles’in kılıcı’ gibi sürekli olarak gündemde tutmaktansa bunu gündemden kaldırmasıdır” diye konuştu.

Basın organlarının terörizme yaklaşımını da eleştiren Başbakan Erdoğan, ”PKK terör örgütünün mensuplarını bir terörist olarak değil de asiler, isyancılar, direnişçiler diye tanımlamak gerçekten bizi üzmektedir. Ve bunu Amerikan basınında da, hemen hemen tamamında bu şekilde görüyoruz. Bunu kabullenmek mümkün değildir. El Kaide’den olduğu zaman terörist, ama PKK’dan olduğu zaman asi… Bunu anlamak mümkün değil. Burada bir sınavın içinde olduğunu da dünya basını bilmelidir” dedi.
06.11.2007

Kaynak : AA

Erdoğan: “Biz bir operasyon kararı aldık” yazısına ait etiketler : , , ,
Erdoğan: “Biz bir operasyon kararı aldık” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Erdoğan: “Biz bir operasyon kararı aldık” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.