Endüstriyel Atık Deposuna TepkiEndüstriyel Atık Deposuna Tepki

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Çobanköy sakinleri, MESS Entegre Geri Kazanım ve Enerji Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından köylerine kurulması planlanan Entegre Geri Kazanım, Elektrik Enerjisi Üretimi ve Endüstriyel Atık Depolama Tesisi’ne tepki gösterdi.

Çobanköy, Devekayası, Şenlik ve Gümüşgölcük köy muhtarları ile köy sakinleri Çobanköy’de bir araya geldi. Köylüler çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyarak kurulması planan Entegre Geri Kazanım, Elektrik Enerjisi Üretimi ve Endüstriyel Atık Depolama Tesisi’ne karşı çıktıklarını belirtti. Tesislerin çevre için büyük tehdit oluşturacağını ifade eden Çobanköy sakinlerinden Mehmet Onuk şunları söyledi:

“Köyümüz ile birlikte civar köylerde yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Buralar yaban hayvanları nedeniyle doğal koruma alanıdır. Ayrıca bu köylerde vatandaşlar arıcılık ve hayvancılıkla geçimlerini sağlar. Kütahya Valiliği’nden bu bölgede sanayi olmaması ile ilgili karar alınmasını istiyoruz. Bizim suyumuz bir yönü ile Adranos Çayı’ndan Marmara’ya diğer bölgesi ile Porsuk Çayı’ndan Karadeniz’e dökülmektedir. Tesis yapılırsa buradaki balıkların, canlıların yaşamı yok olur.”

Şerife Punar adlı kadın da köyde hayvan beslediklerini ve bu tesislerin kurulması halinde geçim kaynaklarının yok olmakla karşı karşıya gelebileceğini söyledi. Punar, “Bizim insanımıza, çocuğumuza, tavuğumuza büyükbaş hayvanlarımıza yazık değil mi? Biz fabrika istemiyoruz” dedi.

Köy sakinlerinden Cengiz Hava da, “Çobanköy, doğal ortamları ile şahane bir köydür. Buraya zehirli atık yapma ve kanunun yapamadıkları yani yere gömerek düzenli depolama kurmak istiyorlar. Biz bunu istemiyoruz. Gerekirse her türlü hakkımızı kullanacağız. Köylüdür aklı ermez bir şeyi beceremezler diye düşünmesinler” diye konuştu.

OK,Tİ(EK/SSA) – Kütahya / Tavşanlı

Endüstriyel Atık Deposuna Tepki yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Endüstriyel Atık Deposuna Tepki Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.