Endonezya’da 7,9’luk DepremEndonezya’da 7,9’luk Deprem

Endonezya’nın Sumatra Adası’nın Güneyinde 7,9 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi. Malezya, Singapur ve Tayland’da da Hissedilen Depremin Ardından Çevre Ülkelerde Tsunami Alarmı Verildi.
Endonezya’nın Sumatra Adası’nın güneyinde 7,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Malezya, Singapur ve Tayland’da da hissedilen depremin ardından çevre ülkelerde tsunami alarmı veridli. Batı Sumatra’da bir çok bina yıkıldı. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun internet sitesinde aynı bölgede ikinci bir deprem olduğu duyuruldu ancak bu bilgi doğrulanamadı. Depreminden 2.5 saat sonra bu kez 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldi.150 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Bundan 3 yıl önce yine Güneyasya’da meydana gelen 9’luk deprem ve ardından oluşan tsunamide 150 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti.

GÜNEYASYA’YI ÖNCE DEPREM SONRA TSUNAMİ VURMUŞTU/FOTO-GALERİ

Endonezya Meteoroloji Ajansı, merkezüssü Sumatra’nın güneyinde, Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS)  da 7,9’luk depremin merkez üssünün, Sumatra Adası’ndaki Bengkulu’nun 105  kilometre güney batısında ve 15,6 kilometre derinlikte olduğunu duyurdu. Deprem TSİ 14.10’da meydana geldi. USGS’in  Denver’daki merkezinin 1, Alaska ve Pasifik’teki merkezlerinin ise 2 büyük deprem kaydettikleri bildirildi.

İşte depremin ardından meydana gelmesi beklenen tsunaminin hedefindeki ülkeler

İki büyük deprem mi yoksa bir deprem mi olduğu ise henüz netlik kazanmadı.

6,1’LİK ARTÇI

Dünyanın beşiği olarak kabul edilen bu bölgede meydana gelen 7.9’luk depremden yaklaşık 2.5 saat sonra bu kez 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldi.

ENDONEZYA’DA  TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI

Endonezya Meteoroloji Ajansı, Sumatra Adası’nın batı sahilleri ve Endonezya için  tsunami tehlikesinin geçtiğini ve alarmın kaldırıldığını duyurdu.

3 METRELİK DALGA OLUŞTU

Tsunami uyarısının kaldırmasından önce basına verilen bilgide “Depremden 20 dakika sonra Padang’ı 1 ila 3  metrelik dalgaların vurduğu haberini aldık” dedi. Suhardjono, ancak daha  sonra bölge ile bağlantı kurmakta zorluk çektiklerini kaydetti. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de Padang’ta küçük deprem dalgaları  oluştuğunu duyurdu.

BATI SUMATRA’DA BİRÇOK BİNA YIKILDI

Deprem nedeniyle Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bazı binalar  boşaltılırken, depremin Malezya, Singapur ve Tayland’da da hissedildiği  bildirildi. Batı Sumatra eyaletinin başkenti Padang ve depremin merkez üssüne yakın Bengkulu’nda bazı binaların yıkıldığı, bazı binalarda da yangın çıktığı bildirildi. Endonezya’daki Mukomuko kentindeki 3 katın üzerindeki tüm binaların yıkıldığı belirtiliyor.

TSUNAMİ ALARMI!

Depremin merkez üssü

Depremin ardından, Hint Okyanusunda ve okyanusa kıyısı  olan ülkelerde tsunami alarmı verildi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, yayımladığı açıklamada, bu büyüklükteki  bir depremin, Hint Okyanusu havzasındaki sahilleri etkileyebilecek  şiddette geniş ve yıkıcı deprem dalgaları oluşturabileceği uyarısında  bulundu.

Açıklamada, dalgaların 1 saat içinde Endonezya ve Avustralya’yı, 3 saat  içinde de Sri Lanka ve Hindistan’ı vurabileceği belirtildi.

Okyanus Enformasyon Hizmetleri için Hint Ulusal Merkezi de Andaman ve  Nicobar adaları için tsunami uyarısında bulundu. Yetkililer, ancak ana  kara için tsunami alarmı verilmesine henüz gerek olmadığını belirtti.

Depremin ardından Malezya ve Hindistan’ın Andaman Adaları’nda da tsunami alarmı verildi.  Malezya Hükümeti halkın Perlis, Kedah, Perak ve Penang kentlerinden uzaklaşmasını istedi.

BASINDAN…

Serhat İnside

Endonezya’da 7,9’luk Deprem yazısına ait etiketler : , , , ,
Endonezya’da 7,9’luk Deprem yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Endonezya’da 7,9’luk Deprem Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.