En zeki akrabamız orangutan..En zeki akrabamız orangutan..

ABD’de primatlar üzerine yapılan bir araştırmada orangutanların maymunlardan daha zeki olduğu kanıtlandı.
Primatlar üzerine yapılan araştırma, en zeki akrabalarımızın insansılar olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, hayvanlar arasında en entelektüeller orangutan ve şempanzeler. Onları maymunlar ve lemurlar izliyor.

Çalışmayla, primatların bilişsel yetenekleri üzerine bir liste oluşturuldu. Önceki araştırmalar farklı primatları aynı testlerden geçiriyordu, ama hiçbiri bu verileri ortak zeka paydası altında toplayamamaıştı.

Şempanzeler ikinci
Araştırmada, primatlara onlarca bulmaca verildi. Bulmacalar labirentte yol bulma, yemeğe ulaşmak için düğüm çözme, farklı resmi bulma gibi testler içeriyordu. Çalışma sonunda her tür için ortalama zeka seviyesi bulundu.

Orangutanlar tüm türler içinde en üst sıraya yerleşirken, şempanzeler hemen onların gerisinde yer aldı. Her iki tür de alet kullanma konusunda olağanüstü yeteneğe sahip ve bu becerilerini yavrularına da rahatça aktarabiliyor.

Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Robert Deaner, “orangutanlar çok daha sabırlı ve ihtiyatlı davranıyor” diyor: “Ve hayvanat bahçelerinden kaçma konusunda uzmanlar.”

‘Evolutionary Psychology’de yayımlanan sonuçlar, insansıların en zeki akrabalarımız olduğunu destekliyor. Arkalarından makaklar gibi Eski Dünya maymunları, daha sonra da marmosetler gibi Yeni Dünya maymunları geliyor.

Şu anda Michigan’daki Grand Valley Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan Deaner, “şundan emin olabiliriz ki, orangutanlar gibi büyük insansılar diğer tüm hayvanlardan çok daha iyi” diyor.

Deaner, önceki düşüncelerin aksine zekanın, beynin büyüklüğünün vücuda oranı ya da beynin bazı bölgelerinin beyne oranıyla değil, sadece beynin kendi büyüklüğüyle doğru orantılı olduğunu da söylüyor.

İnsan dahil edilmiyor
Zeka ağacındaki bir sürpriz üçüncü sırada, gorilleri alt eden örümcek maymunların (Ateles) yer alması oldu. Bunun nasıl olduğunu bilmeyen Deaner, “bu durumun önemli bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum” diyor.

Şimdiye dek dünya üzerinde keşfedilen canlılar arasında, evrim ağacında insana en yakın ve en zeki türlerin bunlar olduğu düşünülüyor. Kesin olan şey ise insan zekasının eşsiz olduğu.

Deaner, “Denellikle insanlar, dil kullanılmayan testelere dahil edilmez” diyor: “Eğer bir insanı bilgisayarın önüne oturtur ve her doğru cevabında ödül olarak bir elma verirseniz, büyük ihtimalle bir süre sonra odayı terk ederler.”
Aysun.

En zeki akrabamız orangutan.. yazısına ait etiketler : , , , ,
En zeki akrabamız orangutan.. yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

En zeki akrabamız orangutan.. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.