En uzun Hamile !En uzun Hamile !

En uzun Hamile !

Fosili inceleyen İngiliz araştırmacılar, kertenkelenin vücudunda mükkemel biçimde muhafaza edilmiş bir düzineyi aşkın embriyo ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Öyle iyi muhafaza edilmiş ki, çok yakından incelenince kertenkele embriyolarının sıra sıra minik dişleri bile seçilebiliyor. Hamile kertenkelenin anne olmadan birkaç gün önce öldüğü tahmin ediliyor. Fosil, Çin’in Jehol bölgesinde keşfedildi.

KİREÇTAŞI KATMANI
Burası yüzbinlerce yıl önce toprağa gömülen bütün bir ekosistemi barındırıyor. Yanardağ patlamaları Çin’in bu bölgesinde dinazor, memeli, kuş ve sürüngen kalıntılarını kireçtaşı katmanları altında günümüze miras bıraktı. Fosilleşmiş hayvanların tüyleri, derileri ve hatta midelerinde yemiş oldukları diğer yaratıkların kalıntıları ile karşılaşılabiliyor. 30 cm uzunluğundaki hamile kertenkelenin bilimsel adı Yabeinosaurus.

120-milyon-yildir-hamile-1500423.jpeg

Araştırmacılar, doğum yapmasına az bir süre kala fosilleşmiş olmasını çok nadir ve bilimsel açıdan son derece ilginç ve heyecan verici buluyor.

100 milyon yılı aşkın bir süre öncesine kadar çok yaygınken, nesli günümüze ulaşamadan türü tükenmiş olan bu kertentelenin fosili, biliminsanlarına evrim sürecini inceleme fırsatı verecek.(Milliyet)

En uzun Hamile ! yazısına ait etiketler :
En uzun Hamile ! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

En uzun Hamile ! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.