En Tehlikeli 3 GünEn Tehlikeli 3 Gün

SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU KURUMLARINDA SICAK TATİLİ TAVSİYE ETTİ

Yetki valilerde

Bakanlıktan gelen genelge üzerine İstanbul Valiliği, bugün ve yarın için hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu çalışanlarının izinli sayılmalarına karar verdi. İzmir’de ise engelli çalışanlar için 3 gün izin verildi.
Türkiye genelinde görülen aşırı sıcakların harekete geçirdiği Sağlık Bakanlığı, valiliklere bir genelge göndererek, kamu çalışanları için “sıcak izni” tavsiyesinde bulundu. İstanbul Valisi Muammer Güler, aşırı sıcaklar nedeniyle bugün ve yarın hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin izinli sayılmalarına karar verildiğini söyledi. Bursa’da da aynı şartları taşıyan kamu çalışanları için iki gün, İzmir’de ise engelli kamu çalışanları için üç gün idari izin verildi.
Son 25 yılın en sıcak haziran ayını yaşayan Türkiye’de sıcak havanın getirebileceği riskler, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, sıcaklığın en çok hissedileceği yarın ve perşembe günü bazı illerde kamu kurumlarının tatil edilmesini, kamu personelinin de idari izinli sayılmasını tavsiye etti.
İstanbul Valisi Güler, aşırı sıcaklar nedeniyle valiliğin durum değerlendirmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Güler, bugün ve yarın hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin idari izinli sayılacağını açıkladı.
Vali Güler, açık havada çalışanlar için idari amirlerinin çalışma saati başta olmak üzere gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

İzmir’de üç gün izin

İzmir Valiliği ise aşırı sıcak nedeniyle salı, çarşamba ve perşembe günleri engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağını duyurdu.

Bursa’da sadece engelliler

Bursa Valiliği, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasının beklenmesi nedeniyle il genelindeki kamu görevlisi engellilerin, bugün ve yarın idari izinli sayılacağını bildirdi.
Aşırı sıcaklar nedeniyle en son 2000’de tatil kararı alınmış, kamu çalışanları iki gün idari izinli sayılmıştı.

Sürücülere ‘eriyen asfalt’ uyarısı…
Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, eriyen asfaltın trafik kazalarına neden olabileceğini belirterek, sürücüleri, otomobillerinde fazla aşınmamış lastik kullanmaları ve ani fren yapmaktan kaçınmaları konusunda uyardı. Eriyen asfaltın sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesine yol açabileceğini dile getiren yetkililer şöyle konuştu: “Asfalt güvenli olsa da, erimiş bölümleri risklidir. Hızla girildiğinde, eriyen asfalt aracın yoldan çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle lastiklerin kabak olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Takip mesafesinin korunması ve ani frenlerden kaçınılması da önlemlerden bazılarıdır.”

Yaşlılar ve bebekler risk grubunda

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü de vatandaşları aşırı sıcaklara karşı alınacak tedbirler konusunda uyardı. Aşırı sıcakların ciddi sağlık sorunlarına neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, özellikle yaşlılar, bebekler, aşırı kilolular ve sürekli ilaç kullananların sıcak havada vücut dengesini muhafaza edemediği vurgulandı. Açıklamada sıcaktan korunmak için şu önerilerde bulunuldu:

 • Günün en sıcak saatleri olan 11.00 – 15.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalı, denize girilmemeli. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü kullanmalı.
 • Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif ve bol kumaştan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli.
 • Dışarıda çalışması gerekenler mümkün olduğunca güneş altında korumasız kalmamaya, ağır efordan kaçınmaya, sık ve bol tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmeli.
 • Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2 – 4 bardak sıvı alınmalı.
 • Arabada bebek bırakmayın

 • Bebekler, çocuklar, engelliler ve hayvanlar park etmiş araçlarda bırakılmamalı.
 • Kafein, alkol ya da fazla miktarda şeker içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.
 • Susuzluk hissi olmasa bile, her gün en az 2 – 2.5 litre (12 – 14 su bardağı) sıvı tüketilmeli.
 • Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı.
 • En Tehlikeli 3 Gün yazısına ait etiketler : , ,
  En Tehlikeli 3 Gün yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

  En Tehlikeli 3 Gün Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

  Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.