En Fazla HarcamaEn Fazla Harcama

Birçok hastalıkla mücadelede en etkin ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler fiyat açısından değerlendirme yapıldığında yıl içinde en fazla harcama yapılan ilaç grubunu oluşturuyor.

Türkiye’de antibiyotikler, toplam ilaç harcamasının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor. Antibiyotikler, satış yapılan kutu bazında değerlendirme yapıldığında da sıralamada ilk üçte yer alıyor.

Uzmanlar, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ancak gereksiz kullanıldığında vücudun mikroba karşı duyarlılık kazanmasını sağladığından bir süre sonra etkisi azalan antibiyotiklerin, mutlaka hekim kontrolünde kullanılması, gereksiz tüketiminden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürü Uzman Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, Dünya Sağlık Örgütü (Dsö) verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50’sinin yanlış ya da gereksiz kullanıldığını; gereksiz ilaç kullanımının hem insan sağlığına zararlı olduğunu hem de devlete ciddi miktarda maddi yük getirdiğini söyledi.

Dedeoğlu, gereksiz ilaç kullanımının ve ilaç israfının tüm dünyada önemli sorun olduğunu, bunun önlenebilmesi için akılcı ilaç politikalarının hayata geçirildiğini anlattı.

Akılcı ilaç uygulamasıyla, kişilerin bireysel bulgularına ve kişisel özelliklerine uygun olan ilacın, uygun sürede ve uygun dozda kullanıldığını ifade eden Dedeoğlu, “Türkiye’nin en önemli sorunu, gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımıdır” dedi. Dedeoğlu, hekim tarafından verilmedikçe bir başkasının önerisiyle antibiyotik kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Antibiyotikleri ağrı kesici olarak kullananlar bile mevcut. Unutulmamalı ki antibiyotiğin gereksiz kullanımı, direnç gelişmesine neden olabiliyor” diye konuştu. – Ankara

Sarkozy’ye Kızdı İsmini DeğiştiriyorSağlıkçılara Coplu – Gazlı Müdahale

En Fazla Harcama yazısına ait etiketler :
En Fazla Harcama yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

En Fazla Harcama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.