Eğitim ve öğretimde koordinasyonEğitim ve öğretimde koordinasyon

Kamu veya özel kuruluşlar tarafından düzenlenecek olan hizmet içi eğitim dışındaki tüm eğitim etkinliklerinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliği halinde hareket edilmesi istendi.
Eğitim ve öğretimde koordinasyona ilişkin Başbakanlık genelgesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgede, kamu veya özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek hizmet içi eğitim faaliyetleri dışındaki her türlü eğitim ve öğretim hizmetlerinde devlet adına gözetim ve denetim yapma görevinin, Anayasa ve ilgili diğer kanunlarla Milli Eğitim Bakanlığı’na verildiği hatırlatıldı.

Başbakanlık genelgesinde şöyle denildi:

”Ancak; kuruluş kanunları veya yürürlüğe konulan diğer mevzuatta halka açık eğitim faaliyetleri düzenlenmesine ilişkin hükümlere yer verildiği, bu hükümlere dayanılarak bazı resmi ve özel kuruluşlarca eğitim yapıldığı ve belge düzenlendiği görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gözetim ve denetimi dışında gerçekleştirilen bu uygulamalar; yasal duraksamalara, kurumlar arası mevzuat karmaşasına, Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmamış sertifikaların geçersiz olması nedeniyle kursiyerlerin mağduriyetine neden olmaktadır.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştirilen gözetim ve denetim görevi aynı zamanda; eğitim-öğretimde birliğin sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılarak hizmet tekrarı ve kaynak israfının önlenmesi ve verimliliğin artırılması amaçlarına da hizmet etmektedir.

Bu itibarla; kamu veya özel kuruluşlar tarafından düzenlenecek olan hizmet içi eğitim dışındaki tüm eğitim etkinliklerinde Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde hareket edilecek, personel istihdamı ile ilgili şartlar belirlenirken adaylardan talep edilecek sertifikaların mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylı olması istenerek, gözetim ve denetim görevinin yerine getirilmesinde anılan Bakanlığa yardımcı olunacaktır.”

04.07.2007

Kaynak : AA

Eğitim ve öğretimde koordinasyon yazısına ait etiketler : , , , ,
Eğitim ve öğretimde koordinasyon yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Eğitim ve öğretimde koordinasyon Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.